VIDEO | Barcelona o învinge la scor pe Lyon şi se califică en fanfare în sferturile de finală UEFA Champions League

Barcelona a trecut de Lyon, 5-1, şi s-a calificat în sferturile de finală UEFA Champions League.

Barcelona este singura echipă spaniolă calificată în sferturile UEFA Champions League. Catalanii au eliminat-o din optimi pe Olympique Lyon. Remiza nulă din tur nu i-a ajutat pe francezi, care au plecat bătuţi de pe Camp Nou. Tabela s-a deblocat după un sfert de oră. Denayer l-a faultat în careu pe Suarez, iar Messi a transformat de la punctul cu var. Asediul a continuat la poarta oaspeţilor şi Coutinho a reuşit să majoreze diferenţa. În actul secund, Tousart i-a făcut pe fotbaliştii lui Bruno Genesio să spere. Aceştia au fost readuşi cu picioarele pe pământ de acelaşi Messi. Argentinianul a ajuns la cota 109 în Liga Campionilor. Pique şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Rezultatul final l-a stabilit  însă Ousmane Dembele şi Barcelona - Lyon s-a încheiat 5-1.

VIDEO | Barcelona - Lyon 5-1
Au marcat: Messi 17', 77' Coutinho 31', Pique 80', Dembele 86' / Tousart 58'

Barca: ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Arthur, Sergio Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: Cillessen, Semedo, Dembele, Malcom, Vidal, Umtiti, Alena

Lyon: Lopes - Dubois, Denayer, Marcelo, Mendy - Ndombele, Tousart, Marcal - Fekir - Dembele, Depay
Rezerve: Gorgelin, Rafael, Aouar, Traore, Tete, Cheikh, Cornet

Min. 86: GOOOL Barca! Messi a condus un nou atac al Barcelonei, finalizat elegant de Dembele.

Min. 80: GOOOL Barca! Un nou contraatac letal, la capătul căruia s-a aflat Pique.

Min. 77: GOOOL Barca! Messi reuşeşte "dubla" ce se distrează cu apărarea adversă.

Min. 58: GOOOL Lyon! Tousart înscrie după ce realizează o preluare pe piept, iar şutul său este imparabil pentru ter Stegen. Golul a fost acordat după consultarea cu VAR.

Min. 47: Ocazie Barcelona! Messi a fost aproape de "dublă", dar lobul său a fost scos in extremis de unul dintre fundaşii lui Lyon.

Min. 34: După ce a încasat o minge în faţă, dar a refuzat să iasă de pe teren, Anthony Lopes nu mai poate continua şi este înlocuit de Gorgelin.

Min. 31: GOOOL Barcelona! Suarez se desprinde uşor de apărarea lui Lyon, îi pasează lui Coutinho, care înscrie cu poarta goală.

Min. 29: O nouă ocazie Barca! Suarez driblează un apărător francez, şuteză spre poartă, dar Lopes respinge. Mingea ajunge la Rakitic, care trimite peste poartă.

Min. 19: Ocazie Lyon! Contraatac fulger al francezilor, care se termină cu şutul lui Dembele, deviat în corner.

Min. 17: GOOOOL Barca! Messi îl execută pe Lopes cu o Panenka de toată frumuseţea.

Min. 15: Penalty Barcelona! Deyaner l-a faultat în careu pe Suarez.

Min. 4: Prima ocazie a meciului! Messi şutează din marginea careului, dar Lopes respinge în corner.

A început meciul.

După un 0-0 în meciul din tur, în Franţa, FC Barcelona şi Olympique Lyon vor sta din nou faţă în faţă în optimile de finală ale Ligii Campionilor. De această dată, meciul se va juca pe Camp Nou şi va putea fi urmărit în direct la Telekom Sport 2 şi LIVE VIDEO pe telekomsport.ro, de la ora 22:00. În precedentele şapte întâlniri directe, Lyon n-a reuşit să se impună niciodată în faţa catalanilor. FC Barcelona a câştigat patru meciuri, iar alte trei partide s-au încheiat la egalitate, toate disputate în Franţa.

VIDEO REZUMAT Lyon - FC Barcelona 0-0 (meciul tur)

FC Barcelona are o formă de invidiat. În acest moment, catalanii au 11 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile şi sunt deja calificaţi în finala Cupei Spaniei. În plus, FC Barcelona este lider autoritar şi în La Liga, unde are un avans de şapte puncte în fruntea clasamentului. De partea cealaltă, Lyon are trei meciuri consecutive fără înfrângere, în toate trei marcând în total zece goluri.

FC Barcelona - Lyon, LIVE pe Telekom Sport 2: ECHIPELE PROBABILE

• FC Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Busquets, Rakitic, Arthur - Dembele, L Suarez, Messi
  • Olympique Lyon: Lopes - Dubois, Marcelo, Denayer, Mendy - Ndombele, Aouar, Tousart - Fekir, Dembele, Depay

S-au calificat deja în sferturile UEFA Champions League: Ajax Amsterdam, Tottenham Hotspur, Manchester United, FC Porto, Juventus şi Manchester City;