VIDEO | Borussia Dortmund, de neoprit în Bundesliga. Bayern a câştigat cu emoţii la Bremen

Bundesliga

Meciurile jucate sâmbătă în Germania nu au oferit mari surprize. Dortmund a păstrat distanţa faţă de marea rivală Bayern, după ce ambele s-au impus în această rundă.

Bayern a profitat de forma slabă a lui Werder şi i-a oferit lui Niko Kovac un nou respiro, după ce croatul a fost supus unei presiuni mediatice foarte mari în ultima săptămână. Gnabry a fost omul decisiv al bavarezilor cu o dublă care a decis practic învingătoarea pe Weserstadion. Gazdele egalaseră la un moment cu reuşita japonezului Osako. Bayern urcă până duminică pe podium.

Are 24 de puncte şi este la nouă lungimi în spatele liderului Borussia Dortmund. Liderul nu a avut probleme acasă cu Freiburg. Reus a marcat din penalty în prima repriză iar golgheterul Paco Alcacer a închis tabela în ultimul minut. Echipa lui Lucien Favre obţine al patrulea succes consecutiv în campionat şi rămâne neînvinsă în actuala stagiune.

Alte trei meciuri s-au mai jucat astăzi: Hannover - Hertha 0-2 şi Stuttgart - Augsburg 1-0, Hoffenheim - Schalke 1-1.

Afla mai multe despre: bayerndortmundkovacfavre