VIDEO | Bottas a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Hamilton a încheiat pe doi şi a devenit campion mondialgalerie foto

Formula 1

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat al şaselea titlu de campion mondial în Formula 1, al treilea consecutiv, după ce a ocupat locul al doilea în Marele Premiu al SUA, desfăşurat, duminică, pe circuitul de la Austin. Cursa a fost câştigată de coechipierul său, Valtteri Bottas, plecat din pole position, iar al treilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull), tot al treilea şi la start.

Hamilton, 34 de ani, a câştigat primul său trofeu mondial în 2008, când pilota pentru McLaren-Mercedes, apoi în 2014, 2015, 2017, 2018 şi 2019, ultimele cinci pentru Mercedes. Doar germanul Michael Schumacher are mai multe titluri de campion ca el, şapte.

Britanicul a fost aproape de a câştiga la Austin, după ce a plecat de pe locul 5 al grilei. Cu strategie cu o singură oprire, Hamilton a condus mare parte din cursă, fiind întrecut de Bottas (două intrări la standuri), cu cinci tururi înaintea finalului. Verstappen a fost aproape şi el să-l întreacă pe Lewis Hamilton, dar nu a reuşit.

Charles Leclerc (Monaco) a fost singurul pilot Ferrari care a încheiat cursa americană, pe locul 4, pentru că germanul Sebastian Vettel, coechipierul lui, plecat de pe locul al doilea al grilei, a abandonat în turul 8/56, din cauza cedării unei suspensii.

Alexander Albon (Thailanda) de la Red Bull a trecut linia de sosire al cincilea, înaintea australianului Daniel Ricciardo (Renault), clasat al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine britanicul Lando Norris (McLaren-Renault), spaniolul Carlos Sainz (McLaren-Renault), germanul Niko Hulkenberg (Renault) şi rusul Danil Kviat (Toro Rosso).

Cu două etape înaintea finalului sezonului, Lewis Hamilton are 381 de puncte (zece victorii în 2019 şi alte şase clasări pe podium, în 19 etape), fiind urmat de Bottas, cu 314 puncte, şi de Leclerc, cu 249 de puncte.

Sextuplul campion mondial are 248 de starturi în F1, câştigând 83 de grand prix-uri şi fiind de 150 de ori pe podium.

Următoarea etapă, penultima, Marele Premiu al Braziliei, va avea loc, la 17 noiembrie, la Sao Paulo. Sezonul se va încheia la Abu Dhabi, la 1 decembrie.

LIVE VIDEO | Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite

FINAL - Bottas a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Hamilton a încheiat pe doi şi a devenit campion mondial pentru a şasea oară

Turul 52 - Bottas l-a depăşit pe Hamilton. Max Verstappen i-a luat şi el urma viitorului campion mondial

Turul 50 - Bottas, la doar o secundă în spatele lui Hamilton. Cu siguranţă are cauciucuri mai bune, oare va alege să rămână în spatele colegului său care va deveni în această seară campion mondial?

Turul 42 - Mai sunt cincisprezece ture de parcurs. Doar o defecţiune mecanică sau o explozie a pneului îl mai pot opri pe Lewis Hamilton din drumul către al şaselea titlu mondial.

10. Raikkonen +71.7

Turul 35 - Max Verstappen a intrat la boxe, iar un tur mai târziu Valtteri Bottas l-a ”imitat”

Turul 30 - Valtteri Bottas trage tare pentru a şaptea victorie din carieră. Este aşteptat să intre pentru a doua oară la boxe, aşa cum cel mai probabil o va face şi Verstappen, clasat acum pe locul doi.

Turul 28 - Cu câteva ture în urmă, Hamilton a fost la 20 de secunde de Bottas, acum a redus diferenţa la 12 secunde.