VIDEO | C.E. handbal feminin: România pierde la scor confruntarea cu Olanda, ultima din Grupa Principală ll

Handbal

Naţionala feminină de handbal a României a pierdut fără drept de apel confruntarea cu Olanda, scor 35-24, din ultima etapă a Grupei Principale ll, din cadrul Campionatului European din Danemarca.

29-21: Gol Olanda!

28-21: Gol România! Anamaria Ţicu. Minutul 51.

28-20: Gol Olanda! Aeriană reuşită de campioana mondială. Semicer călcat, dar nu mai contează. Golul este validat.

27-20: Gol România! Polocoşer.

27-19: Gol Olanda! Din nou van Wettering.

26-19: Gol Olanda! Van Wettering - golul cu numărul 7.

25-19: Gol România! Polocoşer.

25-18: Gol Olanda! Incredibilă greşeala lui Măzăreanu, care-i pasează mingea direct unei adversare.

19-16: Gol Olanda! Abbingh - 7 metri.

18-16: Gol România. A marcat Dincă - a doua reuşită.

11-7: Gol Olanda! A marcat Dulfer.

10-7: Gol Olanda! Abbingh de la 7 metri.

9-7: Gol Olanda! Malestein.

8-7: Gol România! A punctat şi Savu.

8-6: Gol Olanda!

7-6: Gol România! Eliza Buceschi.

7-5: Gol România! Sonia Seraficeanu.

7-4: Gol Olanda! Van der Heijden.

6-4: Gol România! Cristina Laslo pe contraatac.

6-3: Gol România! Anca Polocoşer.

6-2: Gol Olanda! Abbingh.

5-2: Gol România! Anca Polocoşer.

Time-out cerut de România! Minutul 6.

5-1: Gol Olanda! Van Wetering, la a treia reuşită.

4-1: Gol Olanda! Scorul ia proporţii.

3-1: Gol România! A marcat Cristina Laslo de la 7 metri.

3-0: Gol Olanda! Van Wetering a punctat din nou din extremă stânga.

2-0: Gol Olanda! A înscris şi Malestein.

1-0: Gol Olanda! Van Wetering a deschis scorul.

Înaintea ultimului meci de la turneul final, Neagu şi restul tricolorelor ocupă ultimul loc în grupă, cu 0 puncte în Main Round.

Nici Olanda nu a avut un turneul final aşa cum îşi dorea Mayonnade. Campioana mondială en titre mai poate lupta doar pentru locurile 5-6 în grupă, iar locul 3 îl poate obţine dacă Germania va pierde în duelul contra Croaţiei.

”Lucrurile nu par să fie prea roz. Am jucat practic o repriză contra Poloniei şi o repriză contra Norvegiei. Dacă mă întrebaţi pe mine, probabil vom reţine mai multe lucruri negative decât pozitive despre această competiţie. Acest meci contra Ungariei este un meci care nu este normal, pentru că tot timpul aceste dueluri au însemnat mai mult decât simple meciuri de handbal. Per total, trebuie să încercăm să creştem cât de cât, ca să sperăm la o calificare la Olimpiadă” a spus Bogdan Voina, la Telekom Sport, despre parcursul fetelor noastre la turneul final din Danemarca.

Afla mai multe despre: româniacristina neagu