VIDEO | Calificare dramatică în play-off pentru Adrian Petre! A câştigat duelul românesc din Danemarca. Gafa uluitoare care a făcut posibilă performanţa

Esbjerg a învins-o pe Vejle cu 2-1 după o greşeală uriaşa a portarului oaspeţilor în prelungirile partidei, spre disperarea lui Constantin Gâlcă, aflat la al doilea meci ca antrenor al lui Vejle.

Adrian Petre a evouat din minutul 75 la Esbjerg, care avea nevoie de un succes pentru a ajunge în play-off la primul sezon de la revenirea în Superliga daneză. Iar victoria a fost obţinută în al doilea minut de prelungire după o eroare incredibilă a portarului Hagelskjaer, intrat pe teren în minutul 40. A fost bucurie de nedescris pe stadion după cadoul neaşteptat primit.

Esbjerg era în acel moment în inferioritate după eliminarea georgianului Parunashvili cu opt minute înaintea finalului. Pentru Gâlcă a fost primul eşec pe banca lui Vejle după ce runda trecută la debutul său ca antrenor al danezilor a evitat înfrângerea în minutele de prelungire. Cu un egal, Vejle termina sezonul regulat pe penultimul loc al clasamentului.

Afla mai multe despre: vejleesbjergadrian petreconstantin gâlcă