VIDEO | Campioana mondială şi olimpică la handbal masculin, Danemarca, OUT de la Campionatul European! Ungaria s-a calificat în grupele principale

Handbal

Ungaria s-a calificat în grupele principale la Campionatul European de handbal, după ce a învins Islanda în ultima etapă a grupei, scor 24-18.

Obligaţi să scoată cel puţin un egal pentru a merge mai departe, maghiarii au început jocul timoraţi. Au fost conduşi în permanenţă în prima repriză, iar la cabine au intrat cu trei goluri în dezavantaj.

În faţa a mii de fani danezi care sperau într-o victorie a Islandei, nordicii au început să rateze ocazie după ocazie. Iar Ungaria a profitat. A marcat opt goluri în ultimul sfert de oră, în timp ce Islanda, unul singur. S-a terminat 24-18 pentru maghiari, care şi-au asigurat astfel primul loc în grupa E, urmată de Islanda, care merge de asemenea în grupele principale, iar Danemarca şi Rusia sunt eliminate.

Afla mai multe despre: handbal