VIDEO | Campionatul Naţional de Cross Triathlon s-a disputat la Târgu Mureş în acest weekend

Alte sporturi

Finalul săptămânii trecute a adus pentru împătimiţii triatlonului cel mai important concurs din România. S-a disputat la Târgu Mureş şi a contat şi ca etapă în circuitul internaţional.

Târgu Mureş a fost în weekend scena Campionatului Naţional de Cross Triathlon. Pentru prima oară, competiţia a fost inclusă şi în circuitul internaţional, iar la start s-au aliniat numeroşi campioni mondiali şi europeni.

"Cred că a fost un eveniment reuşit. Organizarea este la un nivel internaţional bun. Am avut trei zile de competiţii, zile pline.

Per total, numărul participanţilor a depăţit 350. La cel mai important eveniment, concursul de Cross triatlon Xterra au fost 110 concurenţi, dintre care 40% veniţi din alte ţări", a declarat Peter Klosz, preşedintele Federaţiei Române de Triatlon.

Românii au fost şi ei bine reprezentaţi în competiţie. Cei mai buni au reuşit chiar să se califice pentru marea finală Xterra Cross Triathlon, care se va desfăşura pe 28 octombrie, în Hawaii.

Afla mai multe despre: târgu murescross triathlontriatlon