VIDEO | Cel mai ciudat eseu din rugby s-a marcat la Constanţa. Tomitanii, victorie în ultimele secunde cu Dinamo

Rugby

Tomitanii Constanţa a obţinut sâmbătă prima victorie în Superliga de rugby. Nou-promovata a învins-o pe Dinamo cu 17-13 şi le-a cedat câinilor ultima poziţie în clasament.

Fără victorie în primele trei etape ale noului sezon, Dinamo venea cu speranţe mari la Constanţa. Echipa din Ştefan cel Mare a fost în control pe durata întregului meci. A condus cu 7-0 la pauză, apoi în repriza a doua a avut 10-5 la un moment dat, iar finalul de meci o găsea în avantaj de un punct - 13-12. Câinii au fost loviţi însă când se aşteptau mai puţim. În minutul 80 al meciului, Tomitanii a marcat eseul victoriei. Scor final, 17-13 pentru constănţeni.

Faza meciului au reuşit-o tot cei de la Tomitanii. Au marcat un eseu cum rar s-a mai văzut până acum pe un teren de rugby. O simplă lovitură de pedeapsă, executată extrem de slab, care s-a transformat însă în eseu. Balonul a lovit buturile, s-a întors în teren, un jucător constănţean l-a recuperat dintr-o mare de dinamovişti şi a înscris.

Iată cele două faze care au decis meciul!

Afla mai multe despre: rugbytomitaniiconstantadinamo