VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani 2-1. Vinicius aduce o victorie la limită pentru campioana României. CFR se pregăteşte de Europa League, Petrescu a fost eliminat

CFR Cluj - FC Botoşani, sâmbătă, de la 21:30, pe Telekom Sport 1 şi telekomsport.ro, în etapa a 7-a din Liga 1.

CFR a învins-o pe Botoşani şi s-a apropiat la 3 puncte de liderul Universitatea Craiova. Debeljuh a deschis scorul în Gruia, după centrarea lui Camora.

Golul egalizator a venit repede, prin şutul puternic al albanezului Fili. Clujenii puteau intra în avantaj la pauză, dar Hankic a avut o paradă de senzaţie în faţa lui Chipciu.

Botoşaniul a ratat incredibil în debutul părţii secunde: nici Keyta şi nici Fili nu au putut marca. Florescu a vrut să-l păcălească pe Bălgrădean cu un şut de la distanţă. Vinicius şi-a arătat clasa cu defensiva Botoşaniului şi a marcat golul victoriei, 2-1 pentru CFR. Este al treilea gol decisiv în acest sezon pentru fundaşul de 36 de ani. Moldovenii au terminat meciul în 10, după eliminarea lui Moescu.

Clujenii sunt neînvinşi după 7 etape şi au urcat pe 2. Pentru CFR urmează partida de joi, cu ŢSKA Sofia, din grupele Europa League.

LIVE CFR - FC Botoşani 2-1 (Debeljuh 15, Vinicius 76 / Fili 25)

• CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Ciobotariu, Vinicius, Camora - Djokovic, Hoban, A. Păun - C. Deac, Debeljuh, A. Joca
  • Rezerve: I. Rus - Cestor, L. Aurelio, Carnat, Chipciu, Omrani, Rondon, Vojtus
  • FC Botoşani: Hankic - Fl. Plămadă, A. Moescu, Şeroni, Ţigănaşu - D. Croitoru, Ed. Florescu, Ongenda - M. Roman I, Keyta, R. Fili
  • Rezerve: Ed. Pap, M. Luţu, Melinte, Târşă, Chalakiadakis, Caia, Tîrcoveanu

Fluier final: CFR câştigă greu în faţa celor de la FC Botoşani

76' Goool CFR Cluj! Vinicius marchează din nou pentru CFR Cluj. Acţiune excelentă, cu dribling în careu şi şut spectaculos.

72' Şut senzaţional al lui Florescu, dar Bălgrădean intervine excelent

66' CFR marchează, dar reuşita este anulata pentru fault în atac

65' O nouă acţiune superba a lui Keyta, care îi dă mingea printre picioare experimentatului Vinicius şi centrează în faţa portii, de unde Roman trimite mult peste poartă

57' Ocazie pentru CFR Cluj! Debeljuh putea să marcheze al doilea său gol în acest meci

53' CFR Cluj solicită lovitură de la 11 metri la faza de mai jos

48' Ocazie mare FC Botoşani! Fili putea face "dubla" dupa o cursă de excepţie a lui Keyta

46' Petrescu mai face o schimbare. La pauză, tehnicianul îl aruncă în teren pe Pereira în locul lui Hoban

Pauză în Gruia

27' Ocazie CFR! Hankic intervine spectaculos şi deviază în corner şutul bun expediat de Chipciu

25' Goool FC Botoşani! Şut senzaţional al albanezului Fili, care restabileşte egalitatea. El marcheaza la primul meci ca titular pentru moldoveni

21' Ocazie pentru CFR Cluj! Djokovic a fost aproape de dublarea avantajului.

15' Goool CFR Cluj! Camora centrează din flancul stâng, iar Gabriel Debeljuh marchează în poarta lui Hankic. Campioana preia conducerea

10' Fiul lui Marius Croitoru caută poarta printr-un şut de la distanţă, dar tentativa sa rămâne fără efect pe tabela de marcaj

5' Petrescu face prima schimbare: iese Joca şi intră Alexandru Chipciu

1' Start de meci în Gruia

Liga 1 revine cu etapa a 7-a după meciurile echipei naţionale şi oferă un meci tare sâmbătă, de la 21:30. Campioana CFR Cluj şi FC Botoşani, două echipe de play-off în sezonul trecut, se întâlnesc în Gruia într-o partidă care promite să fie una spectaculoasă, aşa cum au fost ultimele întâlniri directe dintre cele două formaţii.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani, de la 21:30, pe Telekom Sport 1 şi telekomsport.ro

FC Botoşani merge în Gruia după două înfrângeri la rând şi caută să-şi dea un reset în confruntarea contra campioanei. Echipa lui Marius Croitoru a pierdut cu Hermannstadt (1-2) şi Chindia (0-2), dar nici trupa lui Dan Petrescu nu stă prea bine. CFR a făcut două egaluri la rând, cu Viitorul (1-1) şi Chindia (0-0), şi e pe locul trei în clasament după şase etape, cu 12 puncte. FC Botoşani e pe locul opt în clasament cu nouă puncte, după şase runde scurse din noul sezon de Liga 1.

În ultimele cinci întâlniri directe, CFR Cluj s-a impus de trei ori, iar FC Botoşani de două ori. Precedentele două ciocniri dintre cele două, în Liga 1, au însemnat victorii ale campioanei, acasă şi în deplasare.

Afla mai multe despre: cfr clujfc botosaniliga 1etapa