VIDEO | CFR Cluj - Gaz Metan 2-2. Campioana a fost condusă şi a ratat un penalty la ultima fază. Gazul a jucat în "10"

Campioana României, CFR Cluj, o întâlneşte pe Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii 1. Partida va fi în direct pe Telekom Sport 1, toate golurile şi cele mai importante faze vor fi pe telekomsport.ro.

VIDEO | CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 2-2
Omrani 43, 87 / Ely Fernandes 12, Ivanov 31

A fost o partidă plină de evenimente la Cluj. Oaspeţii au început excelent şi au profitat de eroarea lui Arlauskis pentru 1-0, iar bulgarul Ivanov a avut o super execuţie în minutul 31 şi a făcut 2-0. Răspunsul lui CFR a fost prin Omrani, cu un gol cel puţin la fel de frumos ca al lui Ivanov.

CFR a presat în a doua repriză şi a reuşit egalarea abia în minutul 87, după o mare greşeală în apărarea Gazului. La ultima fază a meciului, Fofana l-a faultat în careu pe Ioniţă şi arbitrul a acordat penalty, ratat însă de Culio.

În urma acestui rezultat, CFR rămâne pe primul loc, cu 40 de puncte, în timp ce Gaz Metan urcă pe locul 5, cu 28 de puncte.

Final de meci.

Min. 90+4: Culio ratează! Argentinianul trimite mingea în bară.

Min. 90+3: Penalty CFR la probabil ultima fază a meciului. Fofana îl faultează în careu pe Ioniţă.

Min. 87: GOOOOL CFR! Omrani egalează după o mare greşeală în apărarea lui Mediaş.

Min. 78: Acţiune bună a lui Petrila, care se încheie cu călcâiul lui Omrani, dar Pleşca nu a fost păcălit.

Min. 67: O nouă ocazie pentru CFR! Ioniţă primeşte o pasă în interiorul careului, dar trimite mult peste poartă.

Min. 65: O nouă execuţie încercată de CFR. Şutul lui Ioniţă se duce puţin peste poartă.

Min. 63: Eliminare la Gaz Metan! Trif primeşte două galbene într-un minut şi va vedea restul meciului de la vestiare.

Min. 63: Manea trimite o torpilă din afara careului, care trece însă peste poarta lui Pleşca.

Min. 49: Ocazie mare Gaz Metan! O pasă îl găseşte pe Fortes pe contraatac, care ajunge până în careu, dar este în final blocat de Andrei Mureşan.

A început a doua parte.

S-a terminat prima repriză.

Min. 45+1: Ocazie mare pentru CFR! Vinicius trimite puţin peste poartă cu o lovitură de cap.

Min. 43: GOOOL CFR! Încă o execuţie superbă la Cluj. De data aceasta aparţine echipei gazdă. Omrani reduce din diferenţă înainte de pauză.

Min. 31: GOOOL Gaz Metan! Execuţie magnifică a lui Ivanov care reduce la tăcere spectatorii de pe "Dr. Constantin Rădulescu".

Min. 26: Ocazie mare CFR! Ţucudean preia în careu şi trimite cu exteriorul, dar doar în plasa laterală a porţii lui Pleşca.

Min. 15: CFR răspunde printr-o ocazie a lui Păun, dar mingea trimisă de jucător se duce pe lângă poarta lui Pleşca.

Min. 12: GOOOL Gaz Metan! Ely Fernandes a introdus mingea după o greşeală imensă a lui Arlauskis, care a scăpat mingea.

A început meciul.

Echipele de start

CFR: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora -Moutinho, Bordeianu, Culio - Deac, Ţucudean, Păun

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Cristea, Diallo, Trif - Fofana, Luis Aurelio - Olaru, Ivanov, Ely Fernandes - Fortes

Campioana este pe "cai mari" după victoria la scor de neprezentare din "Ştefan cel Mare" de la mijlocul acestei săptămâni şi vrea să îşi treacă o nouă victorie în cont, în special că în partida din tur au plecat cu doar un punct la Mediaş, după un 0-0.

• LIVE VIDEO | CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş, sâmbătă, de la 20:00, pe Telekom Sport 1

Gaz Metan a mai scăzut din turaţie, dar a rămas în continuare pe locurile de play-off, în acest moment fiind pe locul şase. În etapa intermediară, echipa antrenată de Mihai Teja a făcut un egal spectaculos, 2-2, cu Viitorul Constanţa.

Afla mai multe despre: cfr clujgaz metan mediasliga 1