VIDEO | CFR Cluj, victorie la limită pe terenul Astrei Giurgiu! Campioana revine pe locul doi. Mai rezistă Mulţescu?

CFR Cluj a câştigat cu 2-1 meciul cu Astra, de la Giurgiu, iar scaunul lui Gigi Mulţescu se clatină serios. Tehnicianul ar putea fi demis după a doua înfrângere consecutivă în campionat.

Astra a început meciul excelent, dar golul din minutul doi a fost anulat de Haţegan după un fault asupra lui Arlauskis. Cei care aveau să marcheze au fost ardelenii.

Ţucudean l-a învins pe Iliev cu un şut plasat, la colţul lung, în ultimele secunde din prima repriză, iar CFR a intrat în avantaj la cabine. S-a făcut 2-0 în minutul 55, când Moutinho a păcălit defensiva Astrei şi l-a executat uşor pe Iliev.

Finalul de meci a fost unul nebun. Zoua a redus din handicap în minutul 89, iar Astra a forţat egalarea. Cei care puteau să marcheze, la ultima fază, au fost tot cfr-iştii, dar Iliev a revenit rapid în propria jumătate, după ce mersese în careul advers pentru un corner, şi a respins balonul, cu capul, în corner.

S-a terminat 2-1 pentru CFR, iar campioana a revenit pe poziţia a 2-a în Liga 1, acumulând 20 de puncte, cu unul mai puţin decât FCSB, grupare care joacă duminică, de la 21:00, cu Concordia Chiajna. De cealaltă parte, Astra e la al doilea eşec la rând şi ar putea rămâne fără antrenor. Giurgiuvenii rămân cu 17 puncte în primele 11 runde.

LIVE VIDEO | Astra - CFR Cluj 1-2 (Zoua 89 / Ţucudean 45+1, Moutinho 55)

Echipele de start

Astra: Iliev - Belu-Iordache, Bejan, Cestor, Butean - Moise, Biceanu - Begue, N. Roşu, Llullaku - Zoua
Rezerve: Lazar, Alibec, V. Gheorghe, R. Crişan, L. Buş, Trusescu, Boboc

CFR: Arlauskis - Manea, Lang, A. Mureşan, Peteleu - Djokovic, Hoban, Culio - A. Ioniţă, Ţucudean, Moutinho
Rezerve: Jesus Fernandez, Bordeianu, Radu, Deac, Males, Mailat, Omrani

Min. 90+6: Fluier final.

Min. 89: GOOOL ASTRA! Zoua îl învinge pe Arlauskis şi aprinde finalul de meci de la Giurgiu.

Min. 55: GOOOL CFR! Moutinho dublează avantajul oaspeţilor.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: GOOOL CFR! Ţucudean marchează şi clujenii deschid scorul fix înainte de pauză.

Min. 25: BARĂ CFR! Şutul lui Alex Ioniţă a lovit bara transversală. Şansă uriaşă pentru clujeni.

Min. 2: GOL ANULAT PENTRU ASTRA! Haţegan vede fault la Arlauskis.

Min. 1: A început meciul.

LIVE VIDEO | Astra - CFR Cluj, sâmbătă, de la 21:00, în direct la Telekom Sport

Înaintea etapei a 11-a a Ligii 1, Astra Giurgiu şi CFR Cluj sunt vecine de clasament. Campioana en titre ocupă locul al treilea, cu 17 puncte, la egalitate cu Astra, care se află pe poziţia secundă datorită golaverajului mai bun.

În sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de patru ori, iar formaţia care avea să câştige titlul de campioană a Ligii 1 avea să fie invincibilă în faţa Astrei. CFR Cluj a câştigat cele două partide din sezonul regulat, 3-2 în deplasare şi 2-1 în Gruia, apoi a remizat pe teren propriu contra Astrei, scor 1-1, în turul play-off-ului, pentru ca în retur să se impună cu scorul de 2-0.

De altfel, echipa antrenată de Toni Conceicao este neînvinsă de Astra din vara anului 2016, atunci când CFR era învinsă de echipa giurgiuveană în Supercupa României, cu scorul de 1-0.

Echipele probabile:

Astra: Iliev - Butean, Cestor, Crişan, Radunovic - Mrzljak, Biceanu - Gheorghe, Roşu, Llullaku - Begue

CFR: Arlauskis - Manea, Lang, Vinicius, Camora - Djokovic, Hoban, Culio - Ioniţă, Ţucudean, Mailat

Afla mai multe despre: cfrastraliga 1