VIDEO | CFR, victorie la scor de neprezentare cu Clinceni. Campioana a revenit pe primul loc

CFR Cluj a învins Academica Clinceni, scor 3-0, într-un meci din etapa cu numărul 15.

Oaspeţii au avut prima ocazie a meciului, prin grecul Okan, dar după aceea CFR a preluat controlul jocului, iar Academica nu s-a mai apropiat de careul advers. Miguel Santos a avut o intervenţie salvatoare la lovitura de cap a lui Deac. Portarul portughez a fost în prim plan şi în prelungirile primei reprize, când a gafat incredibil la o centrare care nu anunţa nimic. La faza imediat următoare, Cebotaru a fost aproape de autogol.
CFR a deschis scorul până la urmă în debutul părţii secunde, dintr-un penalty transformat fără probleme de Culio. Campioana s-a impus până la urmă cu 3-0, cu două goluri marcate în doar trei minute.Traore a dublat avantajul campioanei. Deac a stabilit scorul final, după ce Traore s-a încurcat în driblinguri.

VIDEO | CFR Cluj - Academica Clinceni 3-0

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Bordeianu, Culio - Deac, Omrani, Costache
Rezerve: Fernandez, Burcă, Păun, Pereira, Djokovic, Traore, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Clinceni: Miguel Santos - Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - Şut, Cebotaru - Achim, Buziuc, R. Ion - Vojtus
Rezerve: Vâlceanu, B. Ilie, L. Buş, Dumirtu, Merloi, Popescu, Nsiah
Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 71: GOOOL CFR! Deac înscrie în poarta goală după ce Traore a driblat portarul şi câţiva fundaşi, dar s-a împiedicat la finalizare.

Min. 68: GOOOL CFR! Lacina Traore scapă singur cu portarul şi înscrie fără probleme.

Min. 52: GOOOL CFR! Culio transformă penalty-ul fără emoţii.

Min. 51: Penalty CFR! Okan atingea mingea cu mână şi arbitrul acordă lovitură de pedeapsă.

Min. 45: Ocazie CFR! Portarul de la Clinceni a scăpat mingea din mâini şi Vinicius a fost la un pas să înscrie.

Min. 5: Ocazie CFR! Omrani a fost la un pas să înscrie după o greşeală a lui Miguel Santos.

Min. 2: Ocazie Clinceni! Nou-promovată a avut şansa de a deschide scorul la prima fază a meciului.

A început meciul.

Ardelenii revin la Cluj, pe teren propriu, după ce în precedentul meci acasă au câştigat împotriva Craiovei. Între timp, în ultima etapă, CFR a pierdut cu Poli Iaşi şi a înregistrat astfel a treia înfrângere din acest sezon de Liga 1. Din fericire pentru CFR şi contracandidata la titlu s-a împiedicat, Viitorul pierzând, 2-3, cu Dinamo.

Clinceni, echipa de pe penultimul loc din campionat, a înregistrat un rezultat pozitiv, având în vedere adversarul pe care l-a avut. Ilfovenii au remizat pe teren propriu, 0-0, cu U Craiova şi au ajuns la al doilea meci fără înfrângere la rând.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - Academica Clinceni, sâmbătă, de la 20:30, la Telekom Sport 1

Dan Petrescu va fi cu gândul şi la meciul de joi, cu Rennes, care va fi în direct la Telekom Sport. Ne putem aştepta ca "burscul" să odihnească mai mulţi jucători pentru meciul din Europa League, aşa cum a făcut şi în trecut.

În meciul din tur, de la Clinceni, CFR a câştigat cu 4-1, într-o partidă controlată de la început până aproape de sfârşit. Golul gazdelor a venit în minutul 90+2.

Afla mai multe despre: cfr clujacademica clinceni