VIDEO | Chelsea s-a chinuit şi la rejucarea cu Norwich, dar a reuşit să se impună la loviturile de departajare

Campionate

Chelsea s-a chinuit şi la rejucarea cu Norwich, după 0-0 în tur. Echipa antrenată de Conte a reuşit să se impună la loviturile de departajare, după 1-1 la capătul celor 90 de minute. Ivo Pinto, fost jucător la CFR Cluj, a fost căpitan la Norwich.

Chelsea a avut nevoie de rejucare cu Norwich pentru a se califica în 16-imile Cupei Angliei. Cele două echipe au terminat la egalitate în prima partidă, 0-0, după un meci în care campioana Angliei a suferit. N-a fost însă uşor nici la rejucare. Norwich a fost foarte periculoasă în mai multe ocazii şi Caballero a avut mari emoţii.

Totuşi, Chelsea a reuşit să deschidă scorul în partea a doua. În minutul 55, Kenedy a centrat excelent în faţa porţii, pe jos, Batshuayi a fost atent şi a trimis mingea în plasă.

Norwich nu s-a lăsat însă şi a reuşit să egaleze în extremis, la ultima fază a meciului.

De remarcat că Ivo Pinto, jucător care a evoluat la CFR Cluj în sezonul 2012-2013, a fost căpitan la Norwich. Portughezul în vârstă de 28 de ani a fost cumpărat de ”canari” în ianuarie 2016, când i-a plătit 3,7 milioane de euro lui Dinamo Zagreb.

• CHELSEA: Caballero - Ampadu, Luiz, Azpilicueta - Zappacosta, Drinkwater, Bakayoko, Kenedy - Willian, Batshuayi, Pedro
  • NORWICH: Gunn - Hanley, Zimmermann, Klose - Ivo Pinto, reed, Vrancic, Lewis - Maddison - Oliveira, Murphy

Afla mai multe despre: chelseanorwichcupa anglieiivo pinto