VIDEO | Chindia - CFR Cluj 1-4. Minunea a durat doar o repriză. Campionii lui Petrescu s-au dezlănţuit în a doua repriză şi o aşteaptă pe Celtic

CFR Cluj

CFR a facut incalzirea perfecta pentru meciul cu Celtic din prelimiariile Champions League: a invins-o in deplasare pe Chindia.

Titular in premiera dupa absenta de trei luni, Ţucudean putea marca încă din minutul 3. Surpriza a venit insa după jumătatea primei reprize. Neicutescu a deschis scorul pentru echipa lui Viorel Moldovan. A profitat de greseala mare a lui Muresan, dar si de ezitarea lui Vatca.

La pauza, Petrescu a resuscitat echipa. Tucudean a marcat la 5 minute dupa reluare primul sau gol in acest sezon. Paun a prins un sut excelent si i-a adus pe clujeni in avantaj. Si tot el a creat faza golului trei. I-a pasat lui Omrani, care l-a lasat pe Deac singur cu poarta goala. Decarul CFR-ului a facut dubla in final si clujenii s-au impus la scor la Ploiesti, 4-1 cu Chindia.

CHINDIA TÂRGOVIŞTE - CFR CLUJ 1-4
Au marcat: Neicuţescu 27' / Ţucudean 49', Păun 67', Deac 73', 89'

ECHIPELE DE START

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu - Novac, L. Mihai - Neguţ, Cherchez, Yameogo - Neicuţescu
Rezerve: Popescu, Dudea, Neciu, Dinu, Florea, Raţă, Şerban
Antrenor: Viorel Moldovan

CFR: Vâtcă - Butean, A. Mureşan, Cestor, Peteleu - Itu, Hoban, Păun - Deac, Ţucudean, Costache
Rezerve: Rus, Susic, Burcă, Sylla, Luis Aurelio, Petrila, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

Min. 89: GOOOL CFR! Deac a realizat "dubla" cu un şut din interiorul careului.

Min. 84: Ocazie Chindia! Ratare uriaşă a lui Florea. Scăpat singur cu Vâtcă, îl driblează pe acesta o dată, de două ori, dar trimite mult peste poartă.

Min. 73: GOOOL CFR! Campioana îşi majorează avantajul. Omrani i-a pasat lui Deac, care a marcat cu poarta goală.

Min. 67: GOOOL CFR! Păun înscrie cu un şut de la distanţă.

Min. 49: GOOOL CFR! Butean centrează în careu, iar Ţucudean, dintr-o poziţie grea, reuşeşte să egaleze.

S-a terminat prima repriză.

Min. 45: Ocazie CFR! După mai multe acţiuni ale Chindiei, CFR se întoarce în atac şi acelaşi Păun este aproape de egalare. Jucătorul crescut de CFR a lovit bara porţii lui Aioani.

Min. 28: Petrescu a reacţionat imediat. L-a scos pe Itu şi l-a introdus pe Aurelio.

Min. 27: GOOOOOL Chindia! Yameogo îi centrează perfect lui Neicuţescu, care trimite necruţător în poarta lui Vâtcă.

Min. 13: Novac primeşte cartonaş galben după ce l-a faultat dur pe Costache.

Min. 11: Ocazie CFR! Păun pătrunde din flancul drept, dar şutul său este respins în afara terenului de către Aioani.

A început meciul.

În timpul festivalului Untold, de la Cluj, Dan Petrescu îşi duce echipa la Ploieşti pentru meciul cu Chindia Târgovişte. Campioana vrea să-şi facă propriul festival şi să-şi câştige fără emoţii meciul cu Chindia pentru a avea moral excelent înaintea confruntării cu Celtic, din preliminariile Ligii Campionilor.

CFR Cluj e neînvinsă în acest sezon şi vine după egalul din meciul cu Maccabi, care i-a adus calificarea în turul trei din Europa League. Campioana are astfel un tonus excelent şi are ca obiectiv toate cele trei puncte în meciul cu nou-promovata Chindia.

Cu Viorel Moldovan ofertat în ultima perioadă de Dinamo, Chindia încearcă să producă surpriza şi să obţină măcar un rezultat de egalitate. CFR va odihni o bună parte dintre titulari, aşa că târgoviştenii pot spera la un rezultat pozitiv.

Afla mai multe despre: cfr clujchindia targoviste,