VIDEO Chindia - FC Botoşani 2-3 / Botoşani câştigă pe stadionul „Ilie Oană”, după ce a fost condusă cu 2-0!

FC Botoşani a dat dovadă de putere. Moldovenii s-au impus, în deplasare, cu Chindia Târgovişte, cu scorul de 3-2, după ce au fost conduşi cu 2-0 de oaspeţi.

Botoşani nu a început prea bine meciul, spre disperarea antrenorului, Marius Croitoru. Primul gol al Chindei a venit încă din minutul 6, când Florea a obţinut un penalty. Haţegan, arbitrul partidei, a considerat că jucătorul Chindei a fost „deranjat” de Patache în drumul spre poarta adversă. Popa a marcat din penalty, fără emoţii. Al doilea gol a venit la nici 5 minute după, când Hankic, portarul lui FC Botoşani, a gafat monumental şi si-a scăpat mingea în poartă.

Botoşani, împinsă de la spate de Croitoru, a marcat în minutul 25 prin Fili. Iar până la pauză, moldovenii au reuşit să restabilească egalitatea, prin Keyta. Când au revenit de la pauză, cele două echipe au avut ocazii mari. Însă tot Botoşani a înscris: Chindriş a marcat cu capul golul de 3-2, scorul final de pe stadionul „Ilie Oană”.
Cu acest rezultat, Botoşani urcă în clasament pe locul 5, o poziţie care îi oferă un post în play-off. În timp ce, Chindia Târgovişte este pe locul 7, cu 28 de puncte.

Chindia - FC Botoşani 2-3 (Popa 6, Dumitraşcu 11/ Fili 25, Keyta 42, Chindriş 77)

Chindia: Aioani - Căpuşă, Piţian, Fomba, C. Dinu - M. Costea, V. Raţă, M. Dulca, Dumitraşcu - D. Popa, D. Florea
Rezerve: D. Moldovan - Berisha, A. Şerban, Martac, Grassano, Kocic, Fl. Mitrea, Yameoho, Atanase
Antrenor: Emil Săndoi

FC Botoşani: Hankic - Patache, Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu - Ongenda, J. Rodriguez, E. Papa - D. Croitoru, Al Mawas, H. Keyta
Antrenor: Marius Croitoru

Min 90+3: Botoşani pleacă cu toate cele trei puncte de la Ploieşti!

Min. 79: Săndoi încearcă să schimbe ceva la echipa sa. A ieşit Florea, a intrat Berisha

Min 77. GOOOOOOOOOOOOOOL BOTOŞANI! Chindriş marchează cu capul golul de 3-2!!

Min 76. Dumitraşcu galben. Primul cartonaş acordat de Haţegan în această partidă

Min 63: Ocazie enormă pentru Chindia Târgovişte! Florea combină cu Dumitraşcu, care şutează puternic spre poartă

Min 59: Schimbare la Chindia! Săndoi îl scoate pe Costea şi îl bagă în teren pe Diaz

Min 48: Ocazie Botoşani! Keyta driblează şi şutează din apropierea porţii adverse, dar Aioani este pe fază şi reţine mingea

Min 42: GOOOOOOOOOOOOOOOL Botoşani egalează!!! Keyta restabileşte egalitatea pe „Ilie Oană”

Min 35:  Patache cere schimbare din cauza unor probleme medicale. Iese Patache, intră Braun

Min 25. GOOOOL Botoşani GOL! Fili reduce diferenţa de pe tabelă

Min 11. GOOOOOOL Dumitraşcu! Chindia marchează, după o gafă monumentală a lui Hankic

Min 9. Schimbare Botoşani. Iese Croitoru, fiul antrenorului de la oaspeţi, şi intră Fili

Min 8. Antrenorul de portari de la FC Botoşani vede roşul de la Haţegan

Min 6. GOOOOL CHINDIA Târgovişte!!! Popa marchează din penalty

Min 4. Penalty pentru Chindia! Florea este „deranjat” de Patache în drumul său spre poarta adversă. Haţegan a văzut şi a dictat penalty pentru gazde

Min 1. A început meciul pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti!

Cele două formaţii din Liga I au obiectiv comun: un loc în play-off. Sunt vecine de clasament, Chindia este pe locul 6, cu 28 de puncte, iar FC Botoşani cu un punct în minus, pe locul 7.
Chindia, în ultima partidă, a înregistrat o înfrângere cu campioana României, CFR Cluj, 0-1. În timp ce, moldovenii vin cu un moral bun după ultima partidă din campionat, 1-0, în faţa celor de la Hermannstadt.

Afla mai multe despre: fc botosani