VIDEO | Clinceni a învins-o şi pe Sepsi şi a ajuns la patru victorii consecutive. Nou-promovata a urcat pe podium

Academica Clinceni a învins-o pe Sepsi OSK, scor 1-0, într-un meci din etapa cu numărul şapte din play-out.

VIDEO | Academica Clinceni - Sepsi Sf. Gheorghe 1-0 (Şut 71)

Clinceni a urcat pe podium în playout după a patra victorie consecutivă cu 1-0. Contra lui Sepsi, Adrian Şut a marcat golul de trei puncte la jumătatea reprizei a doua. După numai un minut, mijlocaşul împrumutat de la FCSB putea face dubla. Sepsi a ratat cea mai bună şansă de egalare cu trei minute înainte de final. Bara i-a salvat pe ilfoveni, iar Clinceni - Sepsi s-a terminat 1-0.

ECHIPELE DE START

Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Patriche, David Humanes, Dobrescu - Albu, Ventura, Şut - Achim, Vojtus, Ion
Rezerve: Ureche, Buziuc, Markovic, Kontoes, Cebotaru, Şuşu, Ilie, Merloi

Sepsi:  Niczuly - Bouhenna, Tincu, Celea - Csiszer, Vaşvari, Kovacs, F. Ştefan - L. Fulop, Safranko, M. Ştefănescu
Rezerve: Fejer, Achahbar, Dimitrov, Diaz, I. Fulop, C. Popescu, Karanovic, R. Deaconu, Dragomir

Min. 90+1: Ocazie Clinceni! Vojtus a scăpat singur cu portarul, a şutat printre picioarele lui Niczuly, dar mingea nu s-a dus în poartă.

Min. 72: GOL Clinceni! Adrian Şut a deviat mingea în poartă în urma unei lovituri libere.

Min. 18: Sepsi a cerut penalty pentru un posibil henţ în careul celor de la Clinceni.

A început meciul.

După o serie de trei victorii la rând, Academica Clinceni primeşte vizita celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, pe teren propriu. Două echipe aflate în formă, ceea ce garantează spectacol pe teren. Echipa lui Ilie Poenaru are 23 de puncte strânse în play-out, pe locul 10, şi e la cinci puncte de locul de baraj, ocupat de Poli Iaşi.

Cele două formaţii sunt vecine de clasament. Sepsi e află pe locul 9, cu 24 de puncte şi n-a mai pierdut de două partide în Liga 1. Echipa lui Leo Grozavu are un parcurs bun, cu o singură înfrângere în ultimele cinci meciuri. De asemenea, Sepsi e calificată şi în semifinalele Cupei României, cu un pas în finală după victoria clară obţinută împotriva Iaşiului pe teren propriu, 5-1.

În  Liga 1, Sepsi şi Academica Clinceni s-au întâlnit de doar două ori, iar covăsnenii au luat patru puncte din şase. La ultima vizită pe stadionul din Clinceni, partida dintre cele două echipe s-a terminat la egalitate, 1-1. În plus, Sepsi a învins cu 4-0 atunci când Clincnei i-a întors vizita, în decembrie 2019.

LIVE VIDEO | Academica Clinceni - Sepsi Sf. Gheorghe, miercuri, de la 17:00, pe Telekom Sport 1 şi telekomsport.ro

Echipele probabile:

Academica Clinceni: Vâlceanu - Achim, Patriche, Albu, Dobrescu - Şut, Cebotaru - Merloi, R. Ion, Deretti - Vojtus
Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Celea, Tincu, Fl. Ştefan - Velez, Vaşvari - Carnat, L. Fulop, Gal-Adrezly - Safranko

Afla mai multe despre: academica clincenisepsiliga 1