VIDEO | CM Handbal: Remiză surprinzătoare între Croaţia şi Japonia. "Pace" între Spania şi Brazilia. Germania, prea puternică pentru Uruguay

Handbal

Vineri, în cadrul Campionatului Mondial de handbal masculin, ce se desfăşoară în Egipt, au avut loc opt meciuri din Grupele Preliminare.

De departe cea mai mare surpriză a zilei, poate chiar a turneului este remiza dintre Croaţia şi Japonia, scor 29-29, un dezdnodământ la care nimeni nu se gândea. "Samuraii" au reuşit să răstoarne calculele hârtiei şi au obţinut un punct imens. De asemenea, a mai avut loc o altă remiză, între Spania şi Brazilia, scor 29-29, în timp ce Germania a demontat-o pe Uruguay.

Naţionala Poloniei a revenit de la patru goluri în prima repriză, cu Tunisia, pentru a intra la egalitate la cabine. Partea a doua le-a aparţinut europenilor, care s-au impus în final cu 30 la 28

Qatar a început ezitant duelul cu Angola din grupa C. Campionii Asiei au trecut prima oară la conducere în finalul primei reprize, apoi au pus stăpânire pe joc. În final, vicecampioana mondială din 2015 s-a impus cu 30 la 25.