VIDEO | Concordia Chiajna - Sepsi Sf. Gheorghe 0-3. Victorie în ultimul sfert de oră pentru oaspeţi

În primul meci al etapei a 8-a a Ligii 1, Sepsi a reuşit să câştige la Chiajna, scor 3-0. După acest succes, echipa lui Eugen Neagoe urcă pe locul secund în clasament.

Cele două săptămâni de pauză nu au fost de bun augur pentru Concordia. Ilfovenii au pierdut al treilea meci la rând cu acelaşi scor, 0-3. Sepsi a reuşit prima victorie din istoria confruntărilor directe în faţa Chiajnei. Toate cele trei goluri s-au înscris în ultimul sfert de oră al partidei. Tandia a reuşit o dublă, în timp ce Nouvier a înscris şi el primul gol pentru noua sa echipă. Sepsi reuşeşte primul succes în deplasare în acest sezon de Liga I şi egalează la puncte liderul FCSB. Chiajna va rămâne şi după această rundă pe loc retrogradabil.

min 90+1 Gol Sepsi: Tandia reuşeşte dubla în prelungiri, 0-3

min 82 Gol Sepsi : Nouvier măreşte diferenţa în favoarea oaspeţilor, 0-2

min 75 Gol Sepsi: Tandia deschide scorul cu un şut deviat, 0-1

min 74 Ocazie Concordia : Şutul în forţă a lui Gorobsov este respins de Niczuly

Pauză:  Nu s-a marcat niciun gol în prima repriză

Min 35 Ocazie Concordia : Bawab este aproape de deschiderea scorului cu o execuţie din careu

Min 18 Ocazie Sepsi: Şansă mare de gol a oaspeţilor, Istvan Fulop şutează pe lângă poartă din poziţie foarte bună

Min 4 Ocazie Concordia: Batin ratează prima ocazie a meciului de la Chiajna, vârful ilfovenilor nu găseşte poarta cu o lovitură de cap

Concordia: Costache - G. Matei, Marc, Leca, Nivaldo - Gorobsov, Prepeliţă, Bucşa - Grădinaru, Batin, Bawab

Sepsi: Niczuly - Moura, Viera, Jovanovici, Sato - Velev, Vaşvari - Nouvier, Fulop, Drăghici - Tandia

După două înfrângeri consecutive, antrenorul Ionuţ Badea îşi vede ameninţat scaunul la Chiajna, iar astăzi, de la ora 18:00, formaţia sa primeşte vizita ambiţioasei Sepsi Sf. Gheorghe. ”Ne aşteaptă un meci foarte greu, mai ales că resimţim cumva presiunea clasamentului. Singurul lucru la care ne gândim este cum să câştigăm cele trei puncte” a explicat tehnicianul în vârsta de 42 de ani, înainte de confruntarea cu formaţia ardeleană.

• LIVE VIDEO | Concordia Chiajna - Sepsi Sf. Gheroghe, ora 18:00 pe Telekom Sport 1

Şase goluri încasate şi niciunul marcat în ultimele două partide are Concordia, care a pierdut categoric meciurile cu Astra Giurgiu şi Politehnica Iaşi.

De partea cealălaltă, Sepsi nu a cunoscut încă gustul victoriei în deplasare, dar a reuşit să smulgă două remize la Botoşani şi Giurgiu. Elevii lui Neagoe au marcat un singur gol în meciurile disputate în deplasare, în vreme ce Concordia, până la meciul cu Astra, primise un singur gol pe teren propriu.

Patru meciuri s-au disputat între cele două formaţii de-alungul timpului, toate în sezonul trecut de campionat.

Concordia e avantajată la acest capitol, după ce a câştigat două dintre aceste dueluri şi a remizat în alte două. La casele de pariuri, formaţia lui Badea pleacă drept favorită, având o cotă de 2.30 la victorie. În fiecare din ultimele trei meciuri jucate de Sepsi s-au marcat sub 2.5 goluri.

Formaţii probabile:

Concordia Chiajna: Costache - Matei, Albu, Marc, Bărboianu - Prepeliţă, Gorobsov - Grădinaru, Bawab, Panait - Batin

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Vasvari - Drăghici, Tandia, Nouvier - Simonovski

Afla mai multe despre: concordia chiajnasepsiliveliga 1