VIDEO | Corinthians a câştigat al şaptelea titlu în Brazilia, cu trei etape înaintea sezonului

Corinthians a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-1), pe Fluminense şi şi-a asigurat al şaptelea titlu de campioană a Braziliei, cu trei etape înaintea finalului campionatului.

În faţa a 45.000 de spectatori, Henrique a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 2, dar gazdele au marcat apoi de trei ori în repriza a doua, prin Joao Alves "Jo", în minutele 46 şi 49, şi Jadson, în minutul 85.

După 35 de etape, Corinthians a acumulat 71 de puncte, zece mai multe decât a doua clasată, Gremio, şi nu mai poate pierde titlul.

Campioana este antrenată de fostul fotbalist Fabio Carille, care, la vârsta de 44 de ani, se află la prima experienţă ca antrenor principal, în acest sezon. El a fost secundul lui Tite, actualul selecţioner al Braziliei, cel care obţinuse ultimele două titluri din istoria clubului din Sao Paulo, în 2011 şi 2015.

Afla mai multe despre: corinthiansbraziliacampionatjogremiofabio carille