VIDEO | Cosmin Matei a marcat chiar de lângă Steliano Filip în dueul românilor din Croaţia. Portarul lui Hajduk a înscris la ultima fază!

Hajduk Split a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu 3-2 (1-1), pe Istra, în etapa a XXV-a a primei ligi a campionatului croat de fotbal. Gazdele au întors scorul după ce au fost conduse cu 2-1, reuşind golul victoriei în minutul 90+5.

Gyurcso a deschis scorul în minutul 15, pentru gazde, înainte ca Vojnovici '27 şi Cosmin Matei '53 să-i ducă pe oaspeţi în avantaj. Said '75 şi Letica '90+5 au adus însă victoria echipei Hajduk, la care fostul dinamovist Steliano Filip a jucat până în minutul 69. Matei a jucat până în minutul 67.

În urma acestui rezultat, Hajduk se menţine pe locul 2, cu 50 de puncte, la şase puncte de liderul Dinamo Zagreb. Istra este pe locul 8 (din zece echipe), cu 21 de puncte, la cinci puncte de ultimul loc, retrogradabil.