VIDEO | Croaţia câştigă pentru a doua oară în istorie Cupa Davis! Victorie în trei seturi pentru Cilic în faţa lui Pouille

Croaţii au câştigat finala jucată la Lille, după ce Marin Cilic a triumfat în al patrulea meci al întâlnirii. Croaţia s-a impus în primele două partide de simplu ale ultimul act, în timp ce francezii au avut câştig de cauză la dublu.

FINAL | Pouille - Cilic 6-7, 3-6, 3-6

Preşedinta Croaţiei Kolinda Grabar Kitarovic a fost prezentă în sală şi l-a felicitat pe Cilic după victoria decisivă

Setul al treilea a avut un scenariu identic. Pouille îşi pierde serviciul de două ori şi Croaţia câştigă Cupa Davis!

Cilic câştigă mai clar setul secund. Un break a făcut diferenţa.

Cilic câştigă primul set după ce se impune în tie-break, scor 7-3. Croatul a încheiat actul în stil de mare campion.

Ca urmare a rezultatului de la dublu, scorul general al confruntării dintre francezi şi croaţi a devenit 1-2.

Vineri, în primul meci al finalei, Borna Coric l-a învins pe Jeremy Chardy, scor 6-2, 7-5, 6-4, iar în al doilea Marin Cilic s-a impus cu 6-3, 7-5, 6-4 în faţa lui Jo-Wilfried Tsonga.

Duminică sunt programate confruntările Jeremy Chardy – Marin Cilic şi Jo-Wilfried Tsonga – Borna Coric.

Afla mai multe despre: cupa davisfranta-croatia