VIDEO | CS Mioveni - Hermannstadt 0-2. Echipa lui Neagoe este prima calificată în sferturile Cupei României

Cupa României

Cele două se întâlnesc în această fază a competiţiei după ce au trecut de 16-imi în urma unor victorii obţinute pe teren străin.

FINAL | CS Mioveni - Hermannstadt 0-2 (Offenbacher '65, Persano '90+1)

Min 90 Gol Hermannstadt: Persano scapă singur după ce un adversar ratează intervenţia la o minge trimisă în adâncime de oaspeţi, iar vârful echipei lui Neagoe încheie socotelile la Mioveni, 0-2

Min 88 Ocazie Hermannstadt: Yazalde scapă singur şi încearcă să ridice mingea peste portarul advers ieşit în întâmpinare, dar execuţia este imprecisă

Min 82 Ocazie Mioveni: Centrare a lui Hergheligiu, Valentin Balint deviază cu capul pe spate la o palmă de bara adversă

Min 65 GOL Hermannstadt: Debeljuh îi aşază mingea pentru şut lui Offenbacher iar acesta îl învinge pe Sima cu un şut pe sub acesta, 0-1

Min 50 Ocazie mare Hermannstadt: Centrare a ardelenilor, mingea este aşeazată perfect pe fruntea lui Debeljuh care ratează din nou incredibil. Sima intervine extraordinar şi deturnează balonul în corner

Min 44 Ocazie mare Hermannstadt: Foarfecă a lui Debeljuh din 6m, goalkeeperul advers reuşeşte să respingă în bară, iar de acolo mingea este degajată de un coechipier de-al său

Min 39 Ocazie mare CS Mioveni: Hergheligiu bate un corner, Măzărache se înaltă fără marcaj şi trimite în transversală din 6 m

Min 21 Hermanstadt cere penalty: Centrare în careul gazdelor, acelaşi Debeljuh preia spectaculos cu un adversar în spate şi încearcă să reia spre poartă moment în care fundaşul argeşenilor intervine riscant şi îi fură mingea atacantului. Oaspeţii cer lovitură de la 11 m, dar arbitrul dă doar corner

Min 18 Ocazie Hermannstadt: Coşreanu pasează greşit spre propriul portar înapoi, Debeljuh interceptează însă vârful oaspeţilor este blocat de portarul Sima în situaţie de 1 la 1

Echipele de start

CS Mioveni: Sima - Rob. Ghiţă, Celea, Burnea, Ed. Stoica, Anghelina, R. Costin, Coşereanu, Hergheligiu, Massaro, Işfan

Hermannstadt: Emanuel Novo - P. Petrescu (cpt.), Luchin, I. Stoica, Buşu, Dumitriu, Offenbacher, Afonso Taira, Cordea, Buzan, Debeljuh

Dacă argeşenii au învins divizionara a treia, CS Făurei, sibienii au eliminat o altă echipă de Liga I, Chindia. Pentru CS Mioveni, Cupa României a reprezentat mai mereu o provocare. Iar în ultimii ani, galben-verzii au reuşit mai mereu surprize şi calificări neaşteptate. Astfel în 2008 au trecut de Dinamo pentru a ajunge în semfinalele competiţiei, în 2014 au bătut chiar deţinătoarea trofeului, Astra Giurgiu, pentru a ajunge în sferturi, iar în stagiunea 2016 - 2017 au învins-o pe FCSB pentru o nouă prezenţă între primele 8 echipe ale ediţiei respective.

• LIVE VIDEO | CS Mioveni - Hermannstadt, astăzi, ora 18:15, Telekom Sport 1

Şi Hermannstadt are amintiri frumoase din această competiţie. În anul în care au reuşit promovarea în prima divizie, ardelenii au jucat finala, pierdută în faţa celor de la U Craiova, pe Arena Naţională. În acel sezon, 2017 -2018, până să ajungă în ultimul act, Tătar & Co le-au eliminat pe FC Voluntari, deţinătoarea trofeului la acea vreme, FCSB şi Gaz Metan Mediaş, rivala din judeţ. Şi în stagiunea precedentă, Hermannstadt s-a calificat în sferturi, fiind scoasă din competiţie de viitoarea câştigătoare, Viitorul.

Afla mai multe despre: cs miovenihermannstadt