VIDEO | CSM Bucureşti a obţinut prima victorie în grupa din Liga Campionilor! "Tigroaicele" au întors meciul cu Podravka în a doua repriză

Handbal

În al treilea meci din grupa A a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti s-a deplasat în Croaţia pentru meciul cu Podravka, pe care l-a câştigat cu 36-31. Jucătoarele lui Adi Vasile au început actuala ediţie cu două înfrângeri.

LIVE VIDEO | Podravka - CSM Bucureşti, 31-36, în Liga Campionilor, pe Telekom Sport 1 şi Telekomsport.ro

Principalele marcatoare ale CSM Bucureşti au fost Neagu 14 goluri, Arntzen 5, iar de la gazde s-au remarcat Kalaus şi Milosavljevic, câte 7 reuşite. În lotul formaţiei croate evoluează şi portarul naţionalei tricolore, Iulia Dumanska, alături de Bianca Bazaliu.

Programul turului în continuare este: Borussia Dortmund - CSM (16 octombrie), CSM - Buducnost (23 octombrie), CSM - Brest Bretagne (30 octombrie), FTC Budapesta - CSM (13 noiembrie). Din 20 noiembrie vor începe partidele retur, care se vor încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Min. 60 Final! Podravka - CSM Bucureşti 31-36.

Min. 59 Neagu marchează şi al 14-lea gol în meciul cu Podravka, dintr-o nouă reuşită de la şapte metri.

Min. 56 Cristina Neagu marchează şi golul cu numărul 13! Podravka - CSM Bucureşti 29-34.

Min. 53 Echipa lui Adi Vasile se desprinde pe tabelă, scor 33-28.

Min. 49 Neagu marchează din nou de la şapte metri, iar CSM are un avantaj de trei goluri.

Min. 45 Gol Neagu de la şapte metri, pentru 27-25!

Min. 44 Aune marchează din nou de pe extremă, iar CSM Bucureşti se distanţează la două goluri.

Min. 41 CSM Bucureşti face 23-22 printr-un nou gol al lui CSM Bucureşti.

Min. 35 Se face 20-19 pentru CSM Bucureşti după o aruncare din extrema dreaptă.

Min. 30 CSM Bucureşti conduce cu 16-15 la pauză! Neagu a înscris de la şapte metri la ultima fază a primei reprize.

Min. 27 CSM Bucureşti preia conducerea pentru prima dată în această partidă!

Min. 21 Neagu înscrie superb de la 10 metri pentru 11-11.

Min. 19 Aceeaşi Arntzen execută de la şapte metri şi înscrie direct de această dată. Podravka - CSM Bucureşti 11-10.

Min. 17 Neagu reduce din diferenţă, 9-10!

Min. 15 Arntzen ratează de la şapte metri, dar mingea ajunge tot la ea şi marchează pentru CSM.

Min. 14 Podravka face 9-7.

Min. 7 Neagu reduce din diferenţă cu o aruncare de la nouă metri.

Min. 6 Omoregie marchează al doilea gol al lui CSM Bucureşti, care e condusă cu 4-2.

Min. 4 Echipa din Croaţia face rapid 4-0.

După primele două etape, CSM Bucureşti e pe penultimul loc al grupei, cu niciun punct acumulat, la egalitate cu Buducnost, care are un golavraj mai slab. Peste cele două codaşe sunt Esbjerg, Brest, Podravka, Dortmund, Rostov şi liderul Ferencvaros.

După 21-22 cu Esbjerg şi 27-30 cu Rostov, echipa din România vrea să obţină primele puncte în grupele Ligii Campionilor, dar va avea o misiune grea în Croaţia.

"Echipa are câteva jucătoare de bază care nu sunt la nivel fizic acolo unde ar trebui să fie şi este logic că nu sunt acolo. Este o echipa care de o lună de zile este împreună, eu va garantez că echipa asta, oricum ar fi, are un viitor", a declarat Adrian Vasile, antrenorul de la CSM Bucureşti.

Afla mai multe despre: csm bucuresticsm bucuresti liga campionilorpodravka