VIDEO | CSM Bucureşti, aproape de o revenire spectaculoasă la Rostov, în grupele Ligii Campionilor. Cristina Neagu a marcat de opt ori

Handbal

Vicecampioana României a fost învinsă de Rostov-Don, în deplasare, în ultima partidă din grupele Ligii Campionilor, scor 22-23 (7-14). Cea mai mare diferenţă a fost înregistrată în prima repriză, 14-6 pentru rusoaice. Cristina Neagu a marcat de opt ori, ratând şi două aruncări de la şapte metri.

VIDEO | Rostov - CSM Bucureşti 23-22 (14-7)

CSM Bucureşti a fost aproape de revenire de senzaţie pe terenul celor de la Rostov-Don, sâmbătă, în ultima partidă din grupele Ligii Campionilor, când au redus un ecart de opt goluri, fiind foarte aproape de egalare. După o primă repriză mai slabă, Cristina Neagu şi-a asumat mai multe riscuri şi a semnat "restartul" de care echipa avea nevoie. Fără ca poarta să ajute prea mult, antrenorul Adrian Vasile a riscat totul şi făcut-o foarte bine. Le-a aruncat simultan în joc pivoţii Cvijic şi Pintea, în plus au renunţat la portar pentru superioritate numerică pe semicerc, implicit mai multă libertate de exprimare pentru Cristina Neagu. Cea mai bună jucătoare de handbal din istoria României a marcat opt goluri, însă a semnat şi două ratări din aruncări de la şapte metri. Cu toate acestea, pare că se simte mai bine de la meci la meci.

La capitolul pierderi, a fost trecută Andrea Lekic, lovită în timpan în prima repriză, care a fost nevoită să iasă definitiv. De asemenea, Laura Moisă a primit direct cartonaşul roşu după ce şi-a lovit o adversară, iar Carmen Martin nu a mai avut dublură pe post.

În Grupele Principale, CSM Bucureşti va merge cu 3 puncte, faţă de Esbjerg care începe cu 4 şi Rostov-Don cu 6 puncte. Acolo le aşteaptă Metz, Kristiansand, Ferencvaros.

22-17: GOL CSM! A marcat Pintea.

Time-out cerut de Adrian Vasile (CSM Bucureşti) - minutul 52.

22-16: Gol Rostov.

21-16: Gol Rostov.

Time-out cerut de Ambros Martin (Rostov) - minutul 47.

A început repriza secundă!

14-7: GOL CSM!  A marcat Cristina Neagu, în ultima secundă a reprizei.

14-6. Gol Rostov.

13-6: Gol Rostov.

12-6: Gol Rostov. A marcat superb Managarova.

11-6: Gol Rostov.

10-6: Gol Rostov.

9-6: GOL CSM! A marcat Iulia Curea, în minutul 20.

9-5: Gol Rostov.

8-5: Gol Rostov. Aceeaşi Vyakhireva.

7-5: GOL CSM! A marcat Carmen Martin.

Roşu direct pentru Laura Moisă, în minutul 17!

Time-out cerut de Adrian Vasile, min. 12.

7-4: GOL CSM! A marcat Carmen Martin.

7-3: Gol Rostov. Din nou Vyakhireva.

6-3: Gol Rostov. A marcat Vyakhireva.

5-3: GOL CSM! A marcat Carmen Martin.

5-2: Gol Rostov.

4-2: GOL CSM! A marcat Cristina Neagu, de la 7 metri.

4-1: Gol Rostov. Minutul 7. A marcat Managarova.

3-1: Gol Rostov

2-1: Gol Rostov.

1-1: GOL CSM! A marcat Iulia Curea.

1-0: Gol Rostov.

Echipa lui Martin Ambros este pe prima poziţie graţie golurilor mai multe marcate în cele cinci jocuri de până acum. Campioana Rusiei are acelaşi număr de puncte şi acelaşi diferenţă de golaveraj ca şi Neagu & Co, doar că are un atac mai eficient. Atât Rostov cât şi CSM Bucureşti au cu un punct mai mult decât danezele de la Esbjerg înaintea partidei care oferă celor două şansa de a intra în grupele principale cu un punctaj superior.

• LIVE VIDEO | Rostov - CSM Bucureşti, sâmbătă, ora 14:00, Telekom Sport 3

În tur, meciul din sala Polivalentă s-a terminat la egalitate, 23-23, remiza fiind consemnată în a opta confruntare directă în Liga Campionilor. CSM are cinci victorii, în timp ce Rostov doar una în ultimele patru sezoane. Primul duel dintre Rostov şi CSM Bucureşti a fost cel din primăvara lui 2016 din sferturile de finală ale celei mai importante competiţii de inter cluburi de pe continent. A fost şi stagiunea la finalul căreia CSM avea să câştige trofeul.

Afla mai multe despre: rostovcsm bucureştiliga campionilorambros martincristina neagu