VIDEO | CSM Bucureşti - Metz 32-27. Victorie entuziasmantă a "Tigroaicelor". Neagu, în mare formă!

Handbal

CSM Bucureşti - Metz 32-27, în al doilea meci din grupa principală 1 a Ligii Campionilor.

CSM Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, formaţia franceză Metz Handball, scor 32-27 (16-14), în al doilea meci din grupa principală I a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a fost MVP-ul partidei, cu 14 goluri.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 14 goluri şi Lekici 6, pentru CSM, respectiv Sajka 7 reuşite, pentru Metz.

În urma rezultatului, CSM adună 5 puncte (locul 4), iar Metz, cu 8, rămâne lider.

În primul meci al etapei, Rostov Don – Vipers, scor 33-26, iar ultima dispută a rundei va fi tot duminică, între Team Esbjerg şi FTC Budapesta.

În etapa inaugurală a grupei, CSM Bucureşti a fost învinsă la scor, în deplasare, de FTC Budapesta, cu 33-23.

CSM Bucureşti va avea în continuare programul: Vipers – CSM Bucureşti (8 februarie), CSM Bucureşti – FTC Budapesta (21 februarie), Metz – CSM Bucureşti (1 martie), CSM Bucureşti – Vipers (7 martie).

În grupa preliminară B a competiţiei, CSM a obţinut rezultatele: 24-22 şi 21-25 cu Team Esbjerg, 23-23 şi 22-23 cu Rostov Don şi 35-19 şi 28-19 cu MKS Lublin.

În grupa principală II joacă şi campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

LIVE VIDEO CSM Bucureşti - Metz 32-27

Min. 60: Final de meci.

Min. 60: GOL CSM! Omoregie înscrie şi se face 32-27. Scor final! "Tigroicele" câştigă un meci extrem de spectaculos.

Min. 59: GOL CSM! Neagu înscrie din nou din aruncare de la 7 metri, al 14-lea său gol din partida cu Metz.

Min. 58: GOL CSM! Grbic recuperează o minge, scapă singură spre poarta goală a celor de la Metz şi înscrie.

Min. 57: GOL CSM! Omoregie marchează!

Min. 56: GOL CSM! Cvijic înscrie şi ea, iar bucureştencele conduc din nou cu patru goluri.

Min. 55: GOL METZ! Sajka a înscris spectaculos din aruncare de la 7 metri, cu boltă.

Min. 51: GOL CSM! Neagu înscrie al 13-lea său gol din această partidă.

Min. 48: GOL CSM! Pintea înscrie dintr-o pasă superbă a lui Neagu.

Min. 47: GOL CSM! Neagu înscrie spectaculos de la mijlocul terenului.

Min. 45: GOL CSM! Lekic  înscrie de la şapte metri.

Min. 43: GOL METZ! Laura Filipes înscrie pentru franţuzoaice.

Min 40.  GOL CSM! Klikovac înscrie şi ea pentru "Tigroaice".

Min. 38: GOL CSM! Pintea îşi trece şi ea numele pe lista marcatoarelor.

Min. 34: GOL CSM! Lekic înscrie şi ea, iar CSM are avantaj de cinci goluri.

Min. 33: GOL CSM! Neagu înscrie din nou! Ce nebunie: 11 goluri în 18 sunt ale Cristinei.

Min. 32: GOL CSM! Neagu înscrie din aruncare de la 7 metri şi ajunge la 10 goluri marcate în meci.

Min. 31: A început repriza a doua!

Min. 30: GOL CSM! Înscrie şi Lekic, iar CSM Bucureşti intră la cabine cu un avantaj de trei goluri.

Min. 29: GOL CSM! Al nouălea gol pentru Cristina Neagu.

Min. 27: GOL CSM! Cristina Neagu marchează al optulea gol în această partidă: 14-12.

Min. 26: GOL CSM! GOL Grbic! CSM preia din nou conducerea pe tabelă, 13-12.

Min. 24: GOL CSM! Cristina Neagu o duce pe CSM la 12-9, cu mai puţin de şapte minute înainte de pauză. Pentru Cristina Neagu, acesta este cel de-al şaptelea gol al întâlnirii.

Min. 23: GOL CSM! Crina Pintea reface avantajul de două goluri.

Min. 22: Gol Metz: 10-9.

Min. 21: GOL CSM Bucureşti! Cristina Neagu marchează al şaselea gol contra lui Metz, iar CSM se desprinde pentru prima oară la două goluri contra formaţiei franceze.

Min. 18: GOL Cristina Neagu. CSM revine din nou în avantaj, după al cincilea gol reuşit de cea mai bună jucătoare a lumii.

Min. 16: GOL Cristina Neagu. Al patrulea gol pentru interul stânga, jumătate din golurile CSM-ului.

Min. 15: Gol şi pentru Metz. Franţuzoaicele dau replica imediat.

Min. 15: GOL Cristina Neagu: 7-6.

Min. 14: Gol Metz: 6-6.

Min. 13: GOOOL CSM Bucureşti, GOOOL Cristina Neagu. Cea mai bună handbalistă a lumii înscrie din şapte metri, a doua sa reuşită în acest meci.

Min. 11: Sajka iroseşte o aruncare de la 7 metri.

MIn. 10: GOL CSM. Lekic reuşeşte al doilea gol şi avem din nou egalitate, la cinci.

Min 10: Gol Metz: 4-5

Min. 8: Gol Metz. Franţuzoaicele restabilesc egalitatea. Sajka înscrie din 7 metri.

Min. 7: GOL CSM Bucureşti! Iulia Curea marchează şi ea, iar CSM Bucureşti preia pentru prima oară conducerea pe tabelă, în această înfruntare.

Min. 6: GOL CSM Bucureşti! Omoregie egalează la trei.

Min. 5: GOL CSM Bucureşti! Cristina Neagu marchează primul ei gol, 2-3.

Min. 5: Gol Metz. Oaspetele refac rapid diferenţa de două goluri, prin Kanor.

Min. 5: GOL CSM Bucureşti! Lekic sparge gheaţa.

Min. 3: Gol Metz. Oaspetele se desprind la 2-0, prin golul înscris de către cea mai scundă jucătoare de pe teren, Maubon.

Min. 2: Gol Metz. N'Gouan deschide scorul, de pe pivot.

Min. 1: Aruncare de la 9 metri pentru franţuzoaice şi eliminare Dragana Cvijc, timp de două minute.

A început partida.

CSM Bucureşti primeşte vizita lui Metz, duminică, de la 15:30, într-un meci care va putea fi urmărit pe Telekom Sport şi pe telekomsport.ro.

În acest moment, CSM Bucureşti este pe ultimul loc al grupei, cu 3 puncte, la doar două puncte de locul patru, ultimul care asigură calificarea. Metz este pe primul loc, cu 8 puncte.

"Crucial cred că e un cuvânt foarte greu şi nu cred  că e real, dar e cu siguranţă un meci foarte important. E primul nostru meci acasă din main Round, după atâtea luni de zile, aşa că eo ocazie şi să îndreptăm imaginea primului meci, din Ungaria, dar acela face deja parte din trecut. E un meci dificil, e un meci greu, dar nu e crucial. Poate cu atât mai bine că suntem într-o situaţie în care cuvântul relaxare nu are cum să intre în capul nostru. E o echipă neînvinsă, o echipă foarte bună, o echipă agresivă, cu multe jucătoare tinere, care sunt foarte mobile, care te stresează foarte mult, care încearcă să te scoată din ritm. E o echipă împotriva căreia în primul şi în primul rând trebuie să alergi foarte bine, pentru că te vor presa 60 de minute cu alergarea asta, nu e niciun fel de secret", a declarat Adi Vasile.

CSM a început dezastruos Grupele Principale ale Ligii Campionilor. A fost umilită la Ferencvaros, în faţa căreia a pierdut la 10 goluri diferenţă. Următoarea adversară va fi Metz, favorita grupei şi actualul lider. Franţuzoaicele au un singur eşec în toate competiţiile în ultimele 9 luni.  Pe banca lor se află reputatul Emmanuel Mayonnade, campion mondial cu naţionala Franţei. În plus, CSM Bucureşti are de luat şi o revanşă în faţa lui Metz. Anul trecut, a fost eliminată în sferturile Ligii Campionilor.

• LIVE VIDEO CSM Bucureşti - Metz, duminică de la ora 15:30 la Telekom Sport 3

”O să fie foarte greu. Este o echipă foarte bună, o echipă cu care ne-am întâlnit în ultimii ani şi cu care am avut meciuri foarte grele. Sunt echipe foarte bune, care nu vin să se dea la o parte, vin să joace handbal şi să câştige” a mai spus Cristina Neagu.

Afla mai multe despre: csm bucureştiadi vasilemetz