VIDEO | CSM Bucureşti pierde cu Metz, dar se califică în Final Four. A treia calificare consecutivă

Handbal

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, s-a calificat duminică, în deplasare, la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball în faza sferturilor. Succesul CSM Bucureşti este al treilea consecutiv. Celelalte trei echipe calificate la Turneul F4 de la Budapesta sunt: Gyor, HC Vardar şi Rostov-Don.

Metz - CSM Bucureşti 27-20

Meci slab făcut duminică, în returul sferturilor, de CSM Bucureşti, care a fost învinsă cu scorul de 27-20 (14-9), dar în tur a câştigat cu 34-21 (19-13), astfel că se califică la Turneul Final Four, cu 54-48 la general.

Pentru CSM au marcat Neagu 8 goluri, Gullden 7, Niombla 2, Mehmedovici 1, Kurtovici 1, Frafjord 1, iar de la Metz s-au remarcat Houette 7 şi Smits 6.

Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.

min. 60 - Golul 101 pentru Neagu vine la ultima fază a meciului. CSMB se califică în Final 4-ul Champions League, după un meci dezamăgitor.

min. 56 - Cristina Neagu marchează golul 100 în acest sezon de Champions League.

min. 54 - Frafjord marchează primul său gol din poziţia de pivot.

min. 49 - Amanda Kurtović aruncă năprasnic de la nouă metri şi o învinge pe portăriţa lui Metz.

min. 44 - Gol spectaculos marcat de handbal live Cristina Neagu!

min. 42 - Gol superb marcat de jucătoarele franceze din extremă.

TIME-OUT CSM Bucureşti!

min. 37 - GOL CSMB. Bella Gulden marchează din lovitură de la 7 metri.

min. 36 - Scorul ia proporţii ingrijorătoare. CSM Bucureşti nu a marcat în repriza secundă.

min. 34 - Antrenorul lui Metz a scos portarul şi atacă în şapte.

min. 31 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

min. 30 - GOOOL CSMB! Bucureştencele repun rapid mingea de la centru şi le surprind pe jucătoarele franceze. Gol marcat de Gnonsiane Niombla.

min. 19 - Încă o frântură din genialitatea Bellei Gulden. Jucătoarea Bucureştiului execută imediat după fluierul arbitrului o lovitură de la 7 metri şi o surprinde pe portăriţa celor de la Metz.

min. 18 - Intervenţie genială a Paulei Ungureanu.

TIME-OUT Metz

min. 14 - Bella Gullden transformă cu siguranţă prima lovitură de la 7 metri a CSM Bucureşti.

min. 9  - Cristina Neagu expediază o minge, care o loveşte în faţă pe portăriţa lui Metz şi apoi intră în poartă.

min. 8 - Gol spectaculos marcat de numărul 8. Cristina Neagu marchează primul său gol.

min. 3 - Bella Gullden marchează primul gol al CSMB.

min. 1 - A început confruntarea!

UPDATE: Cât pot ţine fetele mingea pe picior. Antrenament inedit al fetelor de la CSM Bucureşti cu 60 de minute înainte de startul meciului cu Metz:

UPDATE: Per Johansson le-a dus pe fete în pădure pentru a le relaxa înaintea confruntării cu Metz:

”Cu siguranţă ne pot face probleme (nr - jucătoarele de la Metz), dar după meciul extraordinar făcut de noi, cred că am arătat pentru prima dată în acest sezon că echipa are o capacitate foarte mare. Vom trata acest meci ca pe un meci foarte greu în deplasare”, a declarat Per Johansson la Telekom Sport.

Metz - CSM Bucureşti, se vede la Telekom Sport 1, duminică, de la ora 18.00

Antrenorul CSMB a ales cele mai bune patru echipe din Champions League. ”Cele mai bune patru echipe din lume sunt Rostov, Vardar, noi şi Gyor. Cred că Metz a fost cel mai puternic adversar, poate ar fi şi Ferencvaros, dar cred că cele patru echipe sunt puţin mai bune decât celelalte”, a mai spus atrenorul bucureştenelor.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland şi 22-22 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Partida Metz - CSM Bucureşti va putea fi urmărită LIVE la Telekom Sport 1, iar cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: handbabal feminincsm bucurestiliga campionilor,