VIDEO | Cupa Davis: România învinge Zimbabwe, scor 4-1. Trei victorii într-o zi pentru echipa condusă de Gabriel Trifu

România a învins, sâmbătă, la Piatra Neamţ, reprezentativa din Zimbabwe, în primul tur al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis, graţie unui succes obţinut de Marius Copil. Filip Jianu a disputat ultimul meci al întâlnirii, care a contat doar pentru palmares, l-a învins pe Mehluli Don Ayanda Sibanda şi a stabilit scorul final, 4-1 pentru România.

• Meciul 1: Marius Copil - Benjamin Lock 4-6, 5-7
  • Meciul 2: Dragoş Dima - Takanyi Garanganga 6-3, 6-3
  • Meciul 3: Florin Mergea/Horia Tecău - Benjamin Lock/Courtney Lock 6-1, 6-4
  • Meciul 4: Marius Copil - Takanyi Garanganga 6-4, 7-5
  • Meciul 5: Filip Jianu - Mehluli Don Ayanda Sibanda 6-3, 7-5

Punctul decisiv a fost adus de Marius Copil, locul 80 ATP, care s-a impus în faţa lui Takanyi Garanganga, locul 449 ATP, scor 6-4, 7-5, în aproape două ore.

Tot sâmbătă, perechea Horia Tecău/Florin Mergea a învins cuplul Benjamin Lock /Courtney John Lock, cu scorul de 6-1, 6-4.

Vineri, Dragoş Dima, locul 327 ATP, l-a învins pe Takanyi Garanganga, scor 6-3, 6-3, şi Marius Copil a fost învins de Benjamin Lock, numărul 546 mondial, scor 6-4, 7-5.

VIDEO | Filip Jianu vs. Mehluli Don Ayanda Sibanda 6-3, 7-5

VIDEO | Marius Copil - Takanyi Garanganga 6-4, 7-5

Setul 2

7-5 şi victorie pentru România.

6-5: BREAK Marius Copil! Românul va servi acum pentru câştigarea meciului, caz în care România ar învinge Zimbabwe şi ar merge în turul al doilea al grupei a doua din Cupa Davis.

5-5: Marius Copil restabileşte egalitatea rapid, cedând un singur punct la serviciu.

4-5: Game Garanganga! Africanul îşi face serviciul după un game în care Marius Copil a irosist nu mai puţin de şase

4-4: Game alb şi pentru Marius Copil.

3-4: Al doilea game consecutiv la zero pentru jucătorul din Zimbabwe.

3-3: Egalitate, din nou, după un game făcut de Marius Copil.

2-3: Game alb reuşit de african, care se distanţează pe tabelă încă o dată.

2-2: Game şi pentru Marius Copil. Aşa cum s-a întâmplat şi în primul set, debutul actului secund stă sub semnul echilibrului.

1-2: Africanul îşi păstrează calmul şi preia din nou conducerea, după un game în care Marius Copil a câştigat doar două puncte.

1-1: Game şi pentru Marius Copil, care restabileşte rapid egalitatea în acest debut de set secund.

0-1: Game Garanganga. Africanul începe cu dreptul actul secund.

Setul 1

6-4: SET Marius Copil! Românul îşi adjudecă primul set, în 55 de minute de joc. România este, acum, la un singur set distanţă de câştigarea duelului cu Zimbabwe, din primul tur al Grupei a II-a, zona Europa/Africa, din Cupa Davis. Pentru Marius Copil, acesta este primul set câştigat după mai bine de două luni, românul pierzând în două seturi ultimele trei meciuri din circuitul ATP.

5-4: Garanganga îşi face, la rândul său, serviciul. Acum, Marius Copil serveşte pentru câştigarea primului set.

5-3: Game Marius Copil! Românul se desprinde pe tabelă, însă cu mari emoţii, africanul irosind două mingi de re-break.

4-3: BREAK Marius Copil! Românul reuşeşte, în sfârşit, primul break al întâlnirii. De 40 de minute a avut nevoie Marius Copil pentru a sparge gheaţa contra africanului.

3-3: Marius Copil îşi face şi el serviciul. Se merge de la egal la egal în acest debut de meci.

2-3: Game Garanganga! Africanul îşi face din nou serviciul, la finalul unui game la fel de disputat, în care Marius Copil a irosit din nou o minge de break.

2-2: Marius Copil restabileşte din nou egalitatea, după un game în care jocul său a fost mai solid, cedând adversarului un singur punct.

1-2: Game Takanyi Garanganga! Jucătorul din Zimbabwe preia din nou conducerea, după cel mai lung game de până acum şi posibil cel mai lung al întregii întâlniri, game în care Copil a ratat o minge de break.

1-1: Game Marius Copil! Românul restabileşte egalitatea, după un game foarte disputat, însă.

0-1: Game făcut de jucătorul din Zimbabwe. Marius Copil a câştigat un singur punct în acest game inaugural.

VIDEO | Florin Mergea/Horia Tecău - Benjamin Lock/Courtney Lock 6-1, 6-4

Setul 2

Final. Mergea şi Tecău îşi fac serviciul şi câştigă întâlnirea de dublu cu Benjamin şi Courtney Lock.

5-4: Game Zimbabwe. Fraţii Lock nu renunţă şi câştigă game-ul la zero, după un as reuşit de Benjamin. Mergea şi Tecău vor servi acum pentru câştigarea meciului.

5-3: Mergea şi Tecău îşi fac serviciul şi mai au nevoie de un singur game pentru a câştiga partida.

4-3: Game Zimbabwe. Fraţii Lock se apropie din nou la un game, la capătul celui mai solid game al lor din această partidă. Tecău şi Mergea au câştigat un singur punct.

4-2: Game şi pentru Mergea şi Tecău. România, la două game-uri de victorie şi de a prelua conducerea în confruntarea cu Zimbabwe.

3-2: Benjamin şi Courtney Lock ţin aproape, după un game în care Mergea şi Tecău au câştigat doar două puncte.

3-1: Game România. Mergea şi Tecău rămân în avantaj.

2-1: Game Zimbabwe. Fraţii Lock câştigă al doilea game în această întâlnire.

2-0: Game România. Cuplul nostru îşi face serviciul şi confirmă break-ul.

1-0: Break România. Mergea şi Tecău încep actul secund în nota primului set şi îşi adjudecă primul game.

Setul 1

6-1: SET Mergea şi Tecău! Cuplul din România îşi adjudecă primul act, în 23 de minute de joc.

5-1: Break România! Mergea şi Tecău servesc pentru câştigarea primului set.

4-1: Încă un game alb pentru Mergea şi Tecău.

3-1: Game şi pentru fraţii Lock.

3-0: Game! Mergea şi Tecău îşi confirmă break-ul şi se desprind la 3-0, după un game în care fraţii Lock au câştigat primele puncte ale întâlnirii.

2-0: Break la zero pentru echipa României!

1-0: Mergea şi Tecău îşi adjudecă game-ul inaugural la zero.

A început meciul.

FINAL | Dragoş Dima - Takanyi Garanganga 6-3, 6-3

UPDATE 18:54 | Dima reuşeşte al doilea break în acest act şi închide meicul cu un set secund câştigat cu 6-3

UPDATE 18:46 | Dragoş Dima continuă să îşi domine adversarul pe propriul serviciu iar românul este la un game de victorie, 5-3

UPDATE 18:37 | Dima reuşeşte breakul în setul secund după o dublă greşeală a adversarului, 3-2

UPDATE 18:31 | Echilibru în setul secund, ambii jucători câştigă pe propriul serviciu, Dima încheie gameul 4 cu un as, 2-2

UPDATE 18:15 | După 45 de minute, primul set se încheie, 6-3 pentru Dragoş Dima

UPDATE 18:00 | Dima îşi valorifică serviciul şi este aproape de câştigarea primului set, 5-2

UPDATE 17:39 | Dragoş reuşeşte breakul şi ia un avantaj important încă din startul partidei, 2-0

UPDATE 17:33 | Românul câştigă primul game al confruntării fără prea mari emoţii, 1-0

UPDATE 17:30 | A început al doilea meci al zilei, în direct pe Telekom Sport 3. Dragoş Dima este la serviciu în disputa cu Takanyi Garanganga

UPDATE 16:59 | Game, set şi meci Benjamin Lock! Locul 546 ATP trece de Marius Copil (80 ATP), în două seturi, şi aduce primul punct pentru Zimbabwe!

UPDATE 16:55 | Rebreak Lock! Incredibil, dar adevărat. Adversarul lui Copil va servi din nou pentru meci.

UPDATE 16:49 |  Break Copil, chiar atunci când conta mai mult! Marius egalează la 5 în setul secund.

UPDATE 16:17 | Lock începe excelent şi setul doi şi are din nou un break în faţă: 1-2.

UPDATE 15:59 | Set Zimbabwe! Lock profită de break-ul făcut şi îşi adjudecă prima manşă. Sportivul de pe locul 546 ATP începe excelent meciul.

UPDATE 15:37 | Lock îşi fructifică serviciul după un game lung şi se distanţează la 4-2.

UPDATE 15:31 | Benjamin Lock reuşeşte primul break al confruntării şi preia conducerea în setul inaugural: 3-2.

UPDATE 15:13 | Copil începe excelent meciul şi îşi câştigă game-ul de serviciu la 0.

UPDATE 15:00 | A început confruntarea Marius Copil - Benjamin Lock, în direct pe Telekom Sport 3

Programul partidelor

Vineri, 5 aprilie

Marius Copil - Benjamin Lock - ora 15:00, Telekom Sport 3
Dragoş Dima - Takanyi Garanganga

Sâmbătă, 6 aprilie

Horia Tecău / Florin Mergea - Benjamin Lock / Courtney Lock -  ora 12:00, Telekom Sport 3
Marius Copil - Takanyi Garanganga
Dragoş Dima - Benjamin Lock

Tecau, Mergea, Copil si Dragos Dima vor fi jucătorii care se vor duela în Cupa Davis cu Zimbabwe, în primul tur din grupa a doua a zonei euro-africane. Căpitanul nejucător Gabriel trifu i-a chemat însă la lot şi pe tinerii Filip Jianu si Edris Fetisleam. Meciurile vor avea loc vineri şi sâmbătă, la Piatra Neamţ şi vor fi transmise în direct pe Telekom Sport.

"Meciurile nu vor fi chiar aşa de uşoare. Eu îi ştiu pe unii dintre ei, sunt de foarte mult timp la nivel de Challenger. E clar că noi plecăm favoriţi, avem prima şansă, dar trebuie să fim foarte atenţi trişaza puţin. Unii probabil că suntem apropiaţi ca valoare şi cred că va fi greu", spune Marius Copil.

"Nu trebuie să avem nicio surpriză, trebuie să ne facem treaba cât de bine putem şi ne vom adapta în timpul meciurilor la jocul lor, pentru că nu îi ştim foarte bine", a declarat Horia Tecău.

În septembrie 2018, România a pierdut în faţa Poloniei şi a ratat astfel şansa de a promova în Grupa I a competiţiei. Zimbabwe nu ar trebui însă să le pună probleme românilor: cel mai bine clasat jucător de simplu este Garanganga, locul 431 ATP.

"Noi tratăm cu seriozitate aceasta partidă, chiar dacă adversarii nu au nişte clasamente impresionante. Este şansa noastră de a accede în Grupa I Mondială", a declarat Gabriel Trifu.

Afla mai multe despre: romaniazimbabwecupa davis