VIDEO | Cupa Franţei: PSG a trecut în prelungiri de Villefranche Beaujolais

PSG

Cu Mbappe şi Cavani pe banca de rezerve şi cu Neymar accidentat, PSG s-a chinuit serios pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Franţei. Villefranche, o echipă de liga a treia, a fost egala parizienilor 90 de minute.

LIVE VIDEO | Villefranche Beaujolais - PSG 0-3 (Draxler 102', Diaby 113', Cavani 119')

Până la urmă, Tuchel a fost nevoit să îi trimită pe teren pe Mbappe şi pe Cavani, iar cei doi au decis meciul. Atacanţii campioanei au pasat la primele două reuşite, în reprizele de prelungiri. Draxler a deschis scorul. Zece minute mai târziu, DIaby a majorat diferenţa. Cu un minut înainte de final, Mbappe a pasat pentru acelaşi Cavani, care a stabilit scorul final, Villefranche - PSG 0 la 3.

FINAL

Min. 119 - GOOOOOOL PSG! Kylian Mbappe trimite o minge în careu, iar Cavani trimite mingea în poartă.

Min. 113 - GOOOOOOL PSG! Oaspeţii mai marchează o dată în minutele de prelungire.

Min. 102 - GOOOOOOL PSG! Draxler marchează din pasa lui Cavani.

UPDATE: S-a intrat în prelungiri. În mod surprinzător, PSG este ţinută în şah de o echipă din liga a treia franceză.

Promovată din Liga a 4-a în Liga a-3-a, formaţia pregătită de Alain Pochat este o necunoscută pentru Paris Saint Germain. Cea mai puternică formaţie a fotbalului francez va întâlni miercuri, în direct la Telekom Sport 2, gruparea Villefranche Beaujolais.

• LIVE VIDEO ONLINE | Villefranche - PSG, miercuri 19:30 la Telekom Sport 2

Nu mai puţin de 9 ani a jucat la rând Villefranche Beaujolais în liga a patra franceză, până când, la finalul sezonului 2017-2018 a reuşit să promoveze în al treilea eşalon fotbalistic al fotbalului din Hexagon.

Gruparea de pe Stade Armand Chouffet are în lot câţiva jucători formaţi la două dintre academiile puternice din Franţa (Auxerre şi Lyon). Cel mai important nume este cel al lui Loic Abenzoar, fost fundaş dreapta la Lyon şi Arles, dar şi ex internaţional Under 17, Under 18 şi Under 19 al Franţei. Alte nume importante din lot sunt Ali M'Madi (internaţional din Comoros) şi cei doi Maxime, Blanc şi Jasse.

Nu mai puţin de 15.000 de bilete s-au vândut pentru acest joc, 5000 dintre ele fiind vândute în prima zi în care au fost scoase la vânzare. Partida se joacă pe arena Groupama din Lyon, iar preţul tichetelor a variat între 10 şi 30 de euro.

Probabil că PSG nu va aborda partida cu formula standard, chiar dacă antrenorul Thomas Tuchel a confirmat că va solicita jucătorilor săi să joace la capacitate maximă. În turul precedent, Villefranche a trecut de Les Herbiers cu 2-0, iar PSG a învins-o cu acelaşi scor pe Strasbourg.