VIDEO | CS Mioveni - Rapid 0-0 (4-5 d.l.d). Giuleştenii s-au calificat în „optimile” Cupei României, după loviturile de departajare!

Cupa României

Rapid a învins-o pe CS Mioveni, în Cupa României, după loviturile de departajare, scor 1-0.

90 de minute au aşteptat suporterii ca să vadă prima mare ocazie de gol la Mioveni. Gazdele puteau să obţină calificarea, dar Drăghia i-a ţinut în viaţă pe rapidişti.

Jucătorii lui Iosif s-au trezit de-abia în prelungiri. Bălan a irosit o bună şansă de a marca. Tot Bălan a trecut pe lângă gol, pe finalul prelungirilor, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Căpitanul Mioveniului, Bogdan Rusu, a fost singurul care a ratat de la punctul cu var, iar Rapid s-a calificat în optimile Cupei.

Min 112: Intrare foarte dură a lui Morais asupra lui Oancea

Min 95: Ocazie Rapid. Bălan ratează incredibil singur cu portarul. Jucătorul nu a prins spaţiul porţii. Scorul rămâne 0-0

Min 91: Încep prelungirile!

Min 90+1: Ocazie CS Mioveni. Drăghia are un reflex formidabil la un şut trimit de Dumitriu

Min 90: Ocazie CS Mioveni. Morais salvează situaţia, a respins din faţa porţii

Min 78: Ocazie Mioveni! Buziuc preia în careu şi şutează, mingea trece peste poartă

Min 72: Săpunaru s-a accidentat şi iese de pe teren

Min 46: A început repriza secundă

Min 45: Pauză

Min 38: Dragoş Panait primeşte cartonaşul galben în urma unui fault dur asupra lui Pănoiu!

Min 30: Alami se loveşte puternic la cap şi are nevoie de îngrijiri

Min 22: Ocazie CS Mioveni! Scarlatache trimite periculos cu capul spre poartă, dar Drăghia respinge!

Min 1: A început partida!

CS Mioveni: Ducan - Oancea, Al. Iacob, Scarlatche - Rădescu, Cierpka, A. Panait - M. Sanoh, Buziuc, Bg. Rusu

Rezerve: I. Popescu, Şerbănică, D. Toma, Garutti, L. Dumitriu, Szilard, Massaro, A. Cristea, Coşereanu

Antrenor: Alexandru Pelici

Rapid: Drăghia - Goge, Dandea, Săpunaru, Florica - Al. Albu, Pănoiu, Alami - R. Moise, Marzouk, Sefer

Rezerve: Moldovan - Jr. Morais, Stahl, Bg. Barbu, Demci, Ad. Bălan, R. Costin, R. Ilie, Nastos

Antrenor: Mihai Iosif

Stadion: Orăşenesc, Mioveni

Arbitru: Marian Barbu / A1: Mircea Orbuleţ, A2: Daniel Mitruţi

De la 21:30, Rapid joacă în 16-imile de finală ale Cupei României, contra formaţiei CS Mioveni. ”Giuleştenii” au câştigat partida disputată în campionat, chiar la Mioveni, scor 2-0. Au marcat atunci pentru Rapid, Dragoş Grigore în minutul 42 şi Bălan în minutul 55.

Cu obiectiv clar salvarea de la retrogradare în Liga 1, formaţia lui Alexandru Pelici îşi propune un parcurs cât mai bun în Cupa României. De partea celălaltă, Rapid, care ocupă locul 3 în campionat cu 17 puncte traversează o perioadă modestă. Trupa lui Mihai Iosif nu a câştigat în ultimele trei etape de campionat şi vrea să-şi refacă moralul, printr-o calificare în optimile Cupei României.

De patru ori s-au întâlnit cele două formaţii în 2021. Într-u amical disputat în februarie, Rapid a câştigat cu scorul de 2-1. În două meciuri disputate în Liga 2, Rapid şi CS Mioveni au terminat la egalitate, 1-1, în timp ce trupa lui Pelici a câştigat în mai, cu 2-1. Ultima confruntare directă s-a disputat în Liga 1, iar Rapid, aşa cum aminteam şi mai sus, a câştigat cu scorul de 2-0.

• LIVE VIDEO CS Mioveni - Rapid, de la 21:30, în Cupa României

Interesant este că ultima dată când Rapid a pierdut un meci oficial disputat în deplasare s-a întâmplat în mai, 0-1 cu CS Mioveni. Prestaţiile din ultima vreme pe teren străin sunt însă excelente. Formaţia lui Mihai Iosif a câştigat la Mioveni, Piteşi şi Botoşani, iar la Arad a smuls o remiză, 2-2.

Partida CS Mioveni - Rapid se va disputa marţi, de la ora 21:30, în direct la Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: cs miovenirapid