VIDEO | Derby della Capitale, episodul 171. AS Roma - Lazio 3-1. Kolarov şi Fazio stabilesc învingătoarea

Serie A

AS Roma a câştigat derby-ul cu Lazio, scor 3-1. Un rezultat care o apropie ca număr de puncte pe formaţia lui Di Francesco de rivala din Capitală.

Pellegrini a deschis scorul pentru AS Roma, dar Ciri Immobile, golgeterul lazialilor a egalat dupa 67 de minute.

Roma s-a desprins pe final din reuşitele lui Alexander Kolarov din lovitură liberă şi Federico Fazio.

Lazio rămâne cu 12 puncte după această rundă şi golaveraj 10-9. AS Roma face 11 puncte şi are golaveraj 14-10. Etapa viitoare Roma merge la Empoli, iar Lazio primeşte acasă vizita Fiorentinei.

LIVE VIDEO | AS Roma - Lazio 3-1 (Pellegrini 45, Kolarov 71, Fazio 86 / Immobile 67)

Roma: Olsen - Florenzi, Fazio, Manolas, Kolarov - Pastore, De Rossi, N'Zonzi - Under, Dzeko, El Shaarawy.

Lazio: Strakosha - Caceres, Acerbi, Ramos Marchi - Marusic, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic - Immobile, Luis Alberto.

Min. 71: GOOOL ROMA! Kolarov o readuce o Roma în avantaj, cu o execuţie excelentă din lovitură liberă.

Min. 67: GOOOL LAZIO! Immobile restabileşte egalitatea, după o eroare uriaşă a lui Fazio.

Min. 45: GOOOL AS ROMA! Intrat în minutul 36 în locul lui Pastore, Lorenzo Pellegrini deschide scorul printr-o adevărată bijuterie de gol.

Min. 1: A început meciul.

UPDATE: Câteva minute până la startul jocului. Mai jos, imagini exclusive din tribunele Stadio Olimpico.

La nici şase luni după ce producea miracolul eliminării Barcelonei în sferturile Ligii Campionilor, antrenorul Eusebio Di Francesco este sub tirul fanilor care visează ca echipa lor să se bată şi în acest an pentru titlu cu Juventus şi Napoli. Di Francesco este antrenorul Romei din vara trecută şi ar putea plăti cu postul dacă De Rossi & Co vor mai mai suferi un eşec istoric în faţa rivalei de-o viaţă. Roma este în criză. A câştigat două meciuri în primele şase etape şi doar succesul în faţa modestei Frosinone i-a mai urcat în clasament pe giallorossi.

• LIVE VIDEO | AS Roma - Lazio, sâmbătă, ora 16:00, Telekom Sport 2

În schimb Lazio are un start mult diferit în comparaţie cu marea sa rivală. Echipa lui Ştefan Radu este pe podium, iar singurele înfrângeri au venit în faţa principalelor candidate la titlu, Juventus şi Napoli. Iar cum cele două întâlniri au avut loc chiar în primele două runde ale campionatului, de atunci trupa lui Simone Inzaghi a legat victoriile. Sunt deja cinci  la rând în toate competiţiile.

Lazio şi Roma se întâlnesc sâmbătă pentru a 171-a oară într-o partidă oficială. Roma are 64 de victorii, Lazio 45, iar 61 de meciuri s-au terminat la egalitate.

Afla mai multe despre: lazioromaserie adi francescoştefan radu