VIDEO | Derby indecis pe Olimpico! Piatek a înscris din nou, dar nu a fost destul pentru a o bate pe Roma

Serie A

Derby-ul etapei din Serie A, AS Roma - AC Milan, s-a terminat la egalitate, 1-1.

AS Roma şi AC Milan au terminat la egalitate, în derby-ul etapei din Serie A. Scorul a fost deschis de Piatek, la prima atingere, în minutul 26. AS Roma a fost echipa cu ocaziile mai mari, atât în prima repriză, cât şi în a doua repriză, chiar şi după ce au restabilit egalitatea, imediat după pauză. În schimb, lui Milan i s-a refuzat un penalty în urma unui fault al lui Kolarov asupra lui Suso.

Milan rămâne pe 4, ultimul loc de UEFA Champions League, la patru puncte distanţă de Inter. Roma e pe 5, cu un punct mai puţin.

VIDEO | AS Roma - AC Milan 1-1 (Zaniolo 46 / Piatek 26)

Echipele de start

Roma: Olsen - Karsdrop, Manolas, Fazio, Kolarov - De Rossi, Pellegrini - Florenzi, Zaniolo, Schick - Dzeko

Rezerve: Fuzato, Mirante, Marcano, Santon, Riccardi, Pastore, Kluivert, Cangiano, El Shaarawy,

Milan: Donnarumma - Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Bakayoko, Paqueta - Suso, Piatek, Calhanoglu
Rezerve: A. Donnarumma, Plizzari, Conti, Abate, Montolivo, Mauri, Bertolacci, Castillejo, Laxalt, Cutrone, Borini

Min. 81: Ocazie imensă! Lovitura de cap a lui Pellegrini izbeşte bara lui Donnarumma.

Min. 70: O nouă parada a lui Donnarumma la lovitura de cap a lui Dzeko.

Min. 46: GOOOL AS Roma! Zaniolo înscrie imediat după pauză, în urma unei confuzii în apărarea rossonero.

Min. 44: Dublă ocazie Roma! Prima intervenţie la lovitura de cap a lui Schick, apoi la şutul lui Dzeko.

Min. 35: Ocazie pentru Roma! Zaniolo primeşte o pasă precisă în careu, dar şutul său este parat de Donnarumma.

Min. 26: GOOOL AC Milan! Paqueta se luptă exemplar pentru o minge, centrează în careu, iar Piatek o împinge în poartă.

Min. 16: Prima ocazie a meciului. Şutul lui Dzeko este respins în corner de Donnarumma.

A început meciul.

Meciul dintre AS Roma şi AC Milan nu este doar derby-ul etapei din Serie A, ci este şi un duel pentru locurile de UEFA Champions League. AC Milan ocupă în acest ultimul loc ce asigură calificarea în grupele celei mai importante competiţii intercluburi, cu 35 de puncte, în timp ce Roma este o poziţie mai jos, cu 34 de puncte.

Chiar dacă în etapa trecută, ambele echipe au terminat la egalitate, Milan a remizat, 0-0, cu Napoli, pe teren propriu, în timp ce Roma a făcut 3-3, în deplasare, cu Atalanta, după ce au condus cu 3-0, meciurile din timpul săptămânii, din Cupa Italiei, spun altă poveste. Milan a eliminat-o în sferturile de finală pe Napoli, 2-0, într-un meci în care Piatek a debutat ca titular cu o "doppietta", dar AS Roma a fost umilită, în deplasare, scor 1-7 cu Fiorentina.

• LIVE VIDEO | Derby în capitală! AS Roma - AC Milan, duminică, de la 21:30, pe Telekom Sport 2

Echipele probabile

Roma: Olsen - Karsdorp, Manolas, Fazio, Kolarov - De Rossi, L. Pellegrini - Schick, Zaniolo, El Shaarawy - Dzeko
Absenţi: Juan Jesus, Perotti, Under, Nzonzi, Cristante

Absenţi: Caldara, Biglia, Bonaventura, Zapata, Reina