VIDEO | Dezastru pe Santiago Bernabeu! Real Madrid 1-2 Levante. Real trece prin cea mai neagră perioadă din istorie

La Liga

În direct pe Telekom Sport 1, Real Madrid a pierdut şi ultimul meci din campionat înainte de El Clasico, 1-2 cu Levante.

Levante a început excelent meciul şi a punctat de două ori în doar patru minute. Realul a pus presiune şi a replicat imediat, dar golul din minutul 17 a fost anulat după intervenţia arbitrajului video. Elevii lui Lopetegui au continuat să pună presiune, însă tot Levante era să puncteze pe tabelă, în finalul primei reprize, dar a fost vorba de o altă reuşită anulată de VAR.

În repriza a doua, Real a înregistrat cea mai lungă perioadă fără gol înscris (mai multe detalii aici), până la reuşita lui Marcelo din minutul 72. Madrilenii au continuat să atace în valuri, chiar au înscris pe final, dar golul a fost anulat în mod corect, după un offside la atacantul titular, Mariano Diaz.

Aşadar Real ajunge la cinci partide fără victorie şi a căzut pe locul 5, în timp ce Levante a urcat pe 7. Pentru Real urmează meciul din Liga Campionilor, cu Plzen, iar apoi derby-ul cu FC Barcelona.

Real Madrid - Levante 1-2
Marcelo 72' / Morales 7', Roger 12' (pen)

Echipele de start

Real Madrid: Courtois - Odriozola, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Isco - Lucas Vasquez, Mariano Diaz, Marco Asensio

Levante: Oier - Cabaco Almada, Postigo, Rober - Jason, Rochina, Bardhi, Campana, Tono - Morales, Roger

Min. 87: Gol anulat pentru Real Madrid, după un offside la Mariano Diaz.

Min. 72: GOOOL Real Madrid! După 480 de minute, Realul înscrie prin Marcelo, care întrerupe astfel o perioadă neagră din istoria clubului.

Min. 57: Record negativ în istoria lui Real Madrid. Echipa "blanco" a ajuns la 465 de minute fără gol marcat.

Analiza golurilor marcate în prima repriză din Real Madrid - Levante

Min. 45: Levante înscrie pentru 3-0, dar golul este anulat pe motiv de offside, tot cu ajutorul tehnologiei video.

Min. 17: Real Madrid înscrie, dar golul este anulat de VAR.

Min. 12: GOOOL Levante! Roger înscrie din penalty, după ce lovitura liberă s-a transformat în lovitură de pedeapsă după intervenţia arbitrajului video.

Min. 7: GOOOL Levante! Morales deschide scorul pe Santiago Bernabeu după o preluare greşită a lui Varane.

Este primul meci pe care Los Blancos îl joacă pe teren propriu după perioada de criză din ultima vreme. Real Madrid are patru meciuri consecutive fără gol marcat şi a pierdut partidele cu CSKA Moscova (din Liga Campionilor) şi Deportivo Alaves (La Liga).

• LIVE VIDEO | Real Madrid - Levante  sâmbătă de la ora 14:00 pe Telekom Sport 1

Madrilenii sunt pe 4 în campionat, la un punct în spatele liderului, FC Sevilla, care are meci direct cu FC Barcelona pe Camp Nou. Madridul nu câştigă însă de trei etape în La Liga, iar partida cu Levante pare să vină la momentul potrivit.

Levante ocupă locul 11 şi are patru înfrângeri în primele 8 runde din La Liga. În ultimele două runde, levantinii au câştigat cu Getafe şi Alaves, iar anul trecut a smuls o remiză, 1-1, pe Estadio Santiago Bernabeu.

Nici în returul sezonului trecut madrilenii n-au putut câştiga, obţinând tot o remiză, 2-2.

Benzema, Carvajal, Isco, Bale şi Marcelo au probleme medicale şi ar putea lipsit în acest meci. Levantinii nu vor conta pe Chema şi Coke, in timp ce Luna are şanse să fie recuperat până la ora meciului.

Borja Mayoral nu poate evolua din cauza unei clauze care îl împiedică să o facă. Fotbalistul aparţine de Real Madrid şi nu are drept de joc.

Formaţii probabile:

Real Madrid: Courtois - Odriozola, Nacho, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos, Ceballos (Modric) - Lucas Vazquez (Bale), Benzema, Isco (Asensio)

Levante: Oier - Postigo, Rober, Cabaco - Jason, Prcic, Rochina, Campana, Tono -Morales, Boateng