VIDEO | Dinamo a dat Thun(ul)! Handbaliştii pregătiţi de Constantin Ştefan s-au calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Handbal

Handbaliştii de la Dinamo au obţinut o calificare istorică în Liga Campionilor. Au câştigat pe terenul lui Wacker Thun şi vor juca în premieră barajul pentru optimile competiţiei.

LIVE VIDEO | Wacker Thun - Dinamo 29-33 (13-14)

Dinamoviştii au început bine meciul cu Thun, au condus chiar şi la 3 goluri, dar s-au relaxat, iar gazdele au profitat imediat: au marcat 4 goluri fără să primească vreunul şi au întors scorul pe tabelă. Pentru alb-roşii a revenit pe teren şi Bannour, cel mai bun marcator al echipei. Acesta a înscris şase goluri consecutive şi a readus-o de fiecare dată pe Dinamo in avantaj. La golul de 14-13, interul dreapta a suferit însă o accidentare şi a fost scos de pe teren, chiar înainte de pauză.

Fără Bannour pe teren, alb-roşii s-au distanţat din nou la trei goluri în debutul părţii secunde. Komogorov şi Descat au fost responsabili cu golurile, iar Saied a avut din nou o zi mare şi a apărat tot ce s-a putut.

Dinamoviştii s-au descătuşat pe final şi au avut chiar şi şase goluri avantaj. S-a terminat însă 33-29, iar alb-roşii îşi aşteaptă adversara din barajul care se va juca peste aproximativ două luni.

FINAL

►Heidarirad, magistral în poartă, iar Dinamo se califică în play-off-ul Ligii Campionilor

►Suporterii dinamovişti prezenţi în tribune încurajează frenetic echipa

►Handbaliştii dinamovişti sunt la un pas de calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. ”Dulăii” conduc la cinci goluri

►Noi intervenţii salvatoare ale iranianului din poarta lui Dinamo

►Intervenţie superbă a lui Heidarirad

►Descat recuperează o minge şi marchează un gol superb, care o ţine pe Dinamo la trei goluri avans, 21-24

►Gol din poartă în poartă marcat de portarul Heidarirad, 17-20

►Komogorov se luptă cu apărarea elveţiană şi o duce pe Dinamo la trei goluri, 15-18

TIME-OUT pentru cei de la Wacker Thun

►„Dulăii” se distanţează din nou la două goluri, 14-16

►Dinamo nu se mai poate baza pe Bannour, accidentat în finalul primei reprize, dar se bucură de evoluţia foarte bună a lui Heidarirad

►Start în repriza secundă. Dinamo are atacul

PAUZĂ (13-14)

►Accidentare gravă pentru Bannour! Jucătorul dinamovist marcase şase goluri consecutive pentru echipa din Ştefan cel Mare.

TIME-OUT pentru Dinamo

►Bannour face spectacol! Ultimele cinci goluri ale lui Dinamo marcate de jucătorul tunisian

TIME-OUT cerut de antrenorul lui Wacker Yhun

►A marcat din faze imposibile, dar nu a reuşit să trimită mingea în plasă din marginea careului de şase metri, singur cu portarul

►Bannour marchează primul său gol după revenire, 9-9

►Portarul elveţienilor le face zile negre dinamoviştilor, 9-7

►Patru goluri consecutive marcate de elveţieni fără să primească vreo unul, 6-5

►Gol superb marcat de Negru. Dinamo se duce la trei goluri 2-5

►Dinamo se distanţează pentru prima oară la două goluri, 2-4, minutul 9

►Elveţienii marchează primul gol al partidei în minutul patru. Dinamo răspunde imediat şi restabileşte egalitatea Komogorov

►Eliminare în tabăra echipei dinamoviste după doar 40 de secunde de joc. Alouini se va odihni pentru două minute

►A început partida! Wacker Thun a avut lovitura de start.

Dinamo se află în faţa unui moment de care nu a mai avut parte în istoria recentă. Este aproape de calificarea în faza eliminatorie a Ligii Campionilor. Iar totul este la mâna roş-albilor care au nenumărate atuuri înaintea partidei din Elveţia cu Wacker Thun. Sunt la mâna lor iar cu o victorie pot termina chiar primii, dacă Elverum nu câştigă meciul cu Ademar Leon.

În plus întâlnesc ultima clasată, care a obţinut un singur punct în grupă după o remiză pe teren propriu. Concentrarea trebuie să fie la cote înalte pentru handbaliştii lui Constantin Ştefan care în tur au câştigat la limită confruntarea cu elveţienii.

Afla mai multe despre: dinamowacker thunconstantin ştefan