VIDEO | Dinamo, victorie fără emoţii în faţa celor de la Wisla Plock. „Câinii” trec pe primul loc în grupă

Handbal

Trupa din Ştefan cel Mare a urcat pe locul 1 în Grupa D a Ligii Campionilor, după ce s-a impus contra celor de la Wisla Plock, cu scorul de 24-21.

LIVE | Dinamo Bucureşti - Wisla Plock 24-21

După cinci etape Dinamo are 8 puncte şi este urmată de Ademar Leon 7, Wisla Plock 6, Elverum 6, Riihimaen 2, Wacker Thun 1.

Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în Grupa D: 26-24 cu Elverum Handball, 28-31 cu Ademar Leon, 35-34 cu Wacker Thun şi 32-31 cu Riihimaen Cocks.

În următoarea etapă, campioana României va juca în deplasare, tot cu Wisla Plock, în 3 noiembrie.

Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată se califică direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în optimi, unde se vor afla şi două echipe din grupele C şi D, inferioare valoric.

Şase câştigătoare din optimi se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale.

Meciurile din optimi vor avea loc între 20 şi 21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.

FINAL

57' - Dinamo joacă cu un om mai puţin, dar Constantin Ştefan înlocuieşte portarul pe faza ofensivă.

54' - Trei goluri încasate de Dinamo în 60 de secunde (23-20).

48' - Gooool Dinamo! Bannour trimite o „torpilă” şi o duce pe Dinamo la opt goluri (23-15)

42' - Intrat în locul lui Komogorov, în finalul primei reprize, Kuduz se infiltrează foarte bine în centrul defensivei celor de la Wisla şi marchează de pe linia de şase metri (19-14).

41' - Meci defensiv excelent făcut de echipa lui Constantin Ştefan.

39' - Missaoui face spectacol în poarta lui Dinamo. Două intervenţii în situaţie de unu la unu.

37' - Gol spectaculos marcat de Bannour! Dinamo conduce la patru goluri pe tabela de marcaj (16-12).

31' - Start în repriza secundă!

PAUZĂ (13-10)

30' - Dinamo intră în avantaj la cabine, dar meciul nu este rezolvat. Wisla este o echipă periculoasă, care poate întoarce uşor rezultatul în partea secundă.

21' - Wisla se apropie la două goluri de Dinamo (10-8)

15' - Dinamo stă foarte bine în ofensivă. Echipa din Ştefan cel Mare marchează la aproape fiecare atac (9-5).

6' - Savenco eliminat pentru două minute. A doua eliminare în tabăra lui Dinamo. Mousavi fusese eliminat cu doar două minute în urmă.

1' - A început partida! Dinamo a avut lovitura de start.

În etapa trecută Dinamo, a învins în deplasare, formaţia finlandeză Riihimaen Cocks, cu scorul de 32-31 (15-17). A fost cea de-a patra partidă din Grupa D a Ligii Campionilor, competiţie care a început mult mai promiţător decât ediţia precedentă.

Handbaliştii de la Dinamo au făcut o repetiţie reuşită în campionat, în vederea meciului cu Wisla Plock şi au câştigat clar partida cu CSM Bacău (36-28). Scorul este mult mai strâns decât ceea ce s-a întâmplat în sală, acolo unde Dinamo avea 11 goluri avans la pauză.

• LIVE | Dinamo Bucureşti - Wisla Plock duminică ora 21:00 Telekom Sport 1

Wisla Plock este un nume mare al handbalului european. Înaintea acestei întâlniri, cele două formaţii sunt la egalitate în fruntea grupei, cu câte 6 puncte.

Afla mai multe despre: dinamo bucureştihandbalwisla plock