VIDEO | Dortmund a câştigat derby-ul Rinului după 3 ani. Vezi AICI toate golurile

Bundesliga

Borussia Dortmund a câştigat, 2-1, derby-ul cu Schalke din etapa a 14-a din Bundesliga.

VIDEO | Schalke - Dortmund 1-2
Caligiuri (penalty) 61 / Delaney 7, Sancho 74

Borussia Dortmund a câştigat derby-ul cu Schalke şi este campioana de toamnă în Germania.

Oaspeţii au deschis scorul rapid, prin Delaney, iar Schalke a reuşit să egaleze abia în repriza secundă, după ce Caligiuri a transformat o lovitură de pedeapsă. Tânărul Sancho a stabilit scorul final printr-o acţiune frumoasă pe partea stângă a terenului.

VEZI MAI JOS TOATE GOLURILE

Derby-ul Ruhrului e considerat unul din cele mai importante meciuri din Germania, indiferent de poziţia ocupată de cele două combatante, iar spectacolul se anunţă total şi de această dată, chiar dacă Dortmund are un avans de 19 puncte în clasament.

Borussia e lider în Bundesliga după 13 runde în care nu a cunoscut gustul înfrângerii, în timp ce Schalke ocupă locul 12, cu 14 puncte.

Au o revanşă de luat
Totuşi, oaspeţii au toate motivele să se teamă înainte de partida din acest weekend. N-au mai învins-o pe Schalke din 2015, iar la ultima vizită în Gelsenkirchen au fost învinşti, scor 2-0. Mai mult, în amintirea fanilor e încă vie amintirea meciului jucat în turul sezonului trecut, la Dortmund, când Borussia a condus cu 4-0 din minutul 25, însă tot nu a reuşit să câştige! A fost o partidă absolut nebună, în care Schalke a revenit uluitor în repriza secundă şi a obţinut o remiză, scor 4-4.

PROGRAM TELEKOM SPORT. Aici ai toate evenimentele pe care le transmitem în direct în perioada 3 - 9 decembrie 2018

Afla mai multe despre: schalkeborussia dortmund