VIDEO | Dortmund încă speră! Borussia a învins-o, la limită, pe Dusseldorf şi păstrează speranţe la titlu

Bundesliga

Într-un meci din etapa cu numărul 33 din Bundesliga, Borussia Dortmund a învins-o pe teren propriu, scor 3-2, pe Fortuna Dusseldorf.

Christian Pulisic a fost cel care a deschis scorul, într-un moment emoţionant pentru mijlocaşul american. A fost ultima sa reuşită pe Signal Iduna Park, din moment ce la finalul sezonului va pleca la Chelsea.
Imediat după pauză, Dusseldorf a egalat prin Kownacki, dar din punct de vedere moral, autorul golului a fost portarul celor de la Dortmund, Hutzi, care a scăpat mingea printre picioare. Doar câteva minute a fost egal, pentru că Delaney a marcat şi a readus în viaţă speranţele celor de la Dortmund. În minutele de prelungire s-au mai marcat două goluri. Gotze a înscris pentru Borussia, iar Kownacki a reuşit dubla, dar era deja prea târziu pentru Dusseldorf. Bayern nu a reuşit să învingă la Leipzig şi astfel titlul se decide în ultima etapă.
Două puncte sunt între cele două echipe. Dortmund va juca în deplasare la Gladbach şi trebuie să câştige, iar Bayern să piardă acasă cu Frankfurt.

VIDEO | Borussia Dortmund - Dusseldorf 3-2
Au marcat: Pulisic 41', Delaney 53', Gotze 90+2 / Kownacki 48', 90+5

• Dortmund: Hitz - Piszczek, Weigl, Akanji, Guerreiro - Witsel, Delaney - Bruun Larsen, Gotze, Pulisic - Alcacer
  • Dusseldorf: Rensing - Zimmermann, Ayhan, Hoffmann, Suttner - Bodzek, Fink - Lukebakio, Stoger, Giesselmann - Kownacki

Min. 90+5: GOL Dusseldorf! Kownacki reuşeşte dubla, dar este prea târziu pentru oaspeţi.

Min. 90+2: GOL Dortmund! Gotze înscrie şi elimină orice fel de emoţii.

Min. 58: Dusseldorf a primit o lovitură de pedeapsă, dar Lukebakio a ratat-o.

Min. 53: GOL Dortmund! Delaney înscrie şi fanii lui Dortmund încă speră.

Min. 48: GOL Dusseldorf! Kownacki înscrie cu o lovitură de cap după o greşeală colosală a lui Hitz.

Min. 41: GOL Dortmund! Pe Signal Iduna Park a deschis scorul Christian Pulisic, la ultimul meci pe arena din Dortmund.

Borussia Dortmund trebuie să câştige meciul de pe Signal Iduna Park pentru a mai păstra şanse la titlu, cu toate că o victorie a lui Bayern Munchen pe terenul celor de la Leipzig ar anula orice speranţă a fanilor lui Dortmund.

Totodată, meciul de sâmbătă după-amiază va fi şi ultimul pe celebrul stadion al celor de la Dortmund pentru Christian Pulisic, care la finalul sezonului va pleca la Chelsea.

În meciul tur, Dusseldorf a câştigat surprinzător pe teren propriu, scor 2-1.

ECHIPELE PROBABILE

DORTMUND: Hitz – Piszczek (c), Weigl, Akanji, Guerreiro – Witsel, Delaney – Sancho, Götze, Pulisic – Alcacer
Absenţi: Burki, Diallo, Hakimi, Reus, Wolf

DUSSELDORF: Rensing – Zimmermann, Ayhan, Hoffmann, Suttner – Lukebakio, Stöger, Bodzek (c), Raman – Kownacki, Hennings
Absenţi: Zimmer

Afla mai multe despre: borussia dortmunddusseldorfbundesliga