VIDEO | Dortmund - Leverkusen 3-2. Ploaie de goluri pe Signal Iduna Park. Gazdele, din nou la un pas de a fi egalate

Bundesliga

Borussia Dortmund a întâlnit-o, pe teren propriu, pe Bayer Leverkusen, într-un meci care a contat pentru runda cu numărul 23 din Bundesliga.

Partida de pe Signal Iduna Park s-a încins în ultimele minute ale primei reprize, atunci când s-au înscris trei goluri într-un interval de opt minute. Golurile nu s-au terminat nici după pauză, Dortmund şi-a mărit avantajul, dar a tremurat pe final de meci. Leverkusen a micşorat diferenţa în minutul 75, iar gazdele au fost din nou la un pas de a fi egalate, eveniment ce s-a mai întâmplat în meciurile recente.

În urma acestui rezultat, Dortmund rămâne lider în Bundesliga, cu 54 de puncte, în timp ce Leverkusen este pe şapte, primul loc sub cele de Europa, cu 36 de puncte.

VIDEO | Dortmund - Leverkusen 3-2
Au marcat: Zagadou 30', Sancho 38', Gotze 60' / Volland 37', Tah 75'

• Dortmund: Burki - Hakimi, Akanji, Zagadou, Diallo - Weigl, Witsel - Sancho, Gotze, Guerreiro - Alcacer
  • Leverkusen: Hradecky - Weiser, Tah, Bender, Jedvaj - Baumgartlinger - Havertz, Aranguiz - Brandt, Volland, Bailey

Min. 75: GOOOL Leverkusen! Tah înscrie cu o lovitură de cap şi Leverkusen revine la un gol distanţă de gazde.

Min. 60: GOOOL Dortmund! Mario Gotze măreşte avantajul gazdelor cu un şut plasat din interiorul careului.

Min. 38: GOOOL Dortmund! Răspuns instant al liderului din Bundesliga! Tehnica lui Sancho a fost în prim-plan la golul marcat de englez.

Min. 37: GOOOL Leverkusen! Kevin Volland înscrie golul egalizator pe Signal Iduna Park.

Min. 30: GOOOL Dortmund! Jadon Sancho îl găseşte în care pe Zagadou, care trimite cu latul mingea în plasă.

LIVE VIDEO | Dortmund - Leverkusen, de la 19:00, la Telekom Sport 3

După trei rezultate de egalitate la rând, Borussia Dortmund s-a văzut egalată la puncte de rivala Bayern Munchen, în fruntea clasamentului, după ce bavarezii au învins Hertha, scor 1-0, sâmbătă. Astfel, cele două mari echipe ale Germaniei au câte 51 de puncte, dar "galben-negrii" au golaveraj mai bun şi se menţin încă pe primul loc.

Ca să se desprindă din nou de campioana en titre, Dortmund are nevoie de cel puţin un punct duminică seară. Pe Westfalenstadion vine Bayer Leverkusen, ocupanta ultimului loc de cupe europene, cu 36 de puncte.

În turul campionatului, Borussia Dortmund traversa o formă de zile mari înaintea meciului cu Bayer Leverkusen şi avea să se impună în deplasare, cu scorul de 4-2. Bruun Larsen, Reus şi Alcacer cu o dublă aduceau succesul oaspeţilor, care la pauză au fost conduşi cu 2-0, prin reuşitele lui Weiser şi Tah.

Afla mai multe despre: dortmundleverkusenbundesliga