VIDEO | Dortmund - Sevilla scor 2-2. Borussia s-a calificat în sferturile de finală din Champions League. Meci nebun pe terenul germanilor

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală din Champions League după un meci nebun împotriva celor de la Sevilla. Partida s-a terminat la egalitate cu scor 2-2, iar marcatorii au fost Haaland şi En Nasyri care au marcat fiecare câte o dublă.

Dortmund - Sevilla 2-2 (Haaland 35', 54' - En Nasyri 68', 90+6')

• Dortmund: Hitz - Bauza, Can, Hummels, Schulz - Dahoud, Delaney, Bellingham - Hazard, Haaland, Reus.
  • Rezerve: Burki, Draljaca, Meunier, Piszcek, Zagadou, Brandt, Tigges, Knauff, Passlack, Raschl, Reinier, Moukoko.
  • Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Diego Carlos, Acuna, Jordan, Fernando, Oscar, Ocampos, En Nesyri, Suso.
  • Rezerve: Vaclik, Vascas, Torres, Romero, Rekik, Rakitic, Guedlj, Gomez, Alejandro Gomez, Escudero, El Haddadi, de Jong.

Min. 90+6 Finalul meciului.

MIn. 90+6 GOOOOL Sevilla. En Nasyri a marcat golul egalizator.

Min. 90+5 Meunier a intrat în locul lui Morey.

Min. 89 Zagadou a intrat în locul lui Schulz.

Min. 86 Fernando iese şi intră Rakitic. El Haddadi a intrat în locul lui Suso.

Min. 84 Ocazie incredibilă a lui Dahoud.

Min. 79 Torres intră în locul lui Oscar.

Min. 77 Cartonaş galben pentru Diego Carlos.

Min. 76 Galben pentru Fernando.

Min. 71 Oscar primeşte galben.

Min. 68 GOOOOL SEVILLA! En Nesyri marchează de la 11 metri.

MIn. 67 A intrat Passlack în locul lui Hazard.

Min. 67 Penalty pentru Sevilla. Cartonaş galben pentru Can.

Min. 58 Ocazie de gol pentru Sevilla.

Min. 55 Haaland şi Jordan primesc cartonaşe galbene.

MIn. 54 GOOOOOOOL DORTMUND. Haaland marchează din penalty.

Min. 51 Penalty pentru Dortmund. Kounde primeşte galben.

MIn. 48 Gol anulat al Borussiei.

MIn. 47 VAR! Fază de penalty pentru Dortmund.

MIn. 46 Ocazie de gol a lui Hazard.

Min. 46 A început a doua repriză.

Min. 45+2 S-a terminat prima repriză.

Min. 45. Sevilla cere penalty.

Min. 40 Acuna primeşte galben.

Min. 35 GOOOOOL BORUSSIA DORTMUND! Haaland deschide scorul din pasa lui Reus.

Min. 20 Cartonaş galben pentru Morey.

Min. 18 Şansă de gol pentru Sevilla prin ocazia creată de Ocampos şi şutul lui Suso.

Min. 13 Ocazie pentru Dortmund.

Min. 3 Ocazie de gol. Şut periculos al lui Ocampos.

Min. 1 A început meciul.

În tur, jucătorii Borussiei s-au impus cu 3-2, la capătul unei partide extrem de spectaculoase. Deşi Suso a deschis scorul încă din minutul 7, până la pauză tabela arăta deja 3-1 pentru Dortmund. Erling Haaland a fost eroul nemţilor. Atacantul norvegian a reuşit o dublă.

Andaluzii au încercat să revină în joc pe final, atunci când de Jong a redus din handicap. Gazdele au acum descendent moral, după rezultatul înregistrat în „Der Klassiker”. BVB a pierdut cu Bayern Munchen, scor 2-4, deşi în minutul 20 conducea cu 2-0 graţie „dublei” reuşite de acelaşi Haaland.

Dortmund - Sevilla LIVE VIDEO, astăzi, de la ora 22:00, la Telekom Sport 3. Cele mai importante faze vor fi pe telekomsport.ro

Lucrurile merg extrem de prost în Bundesliga pentru jucătorii lui Dortmund, care sunt acum pe locul 6, ultimul care duce în Europa League sezonul viitor. Cu toate acestea, înfrângerea cu Bayern a fost doar prima după patru succese şi o remiză în meciurile oficiale.

Într-o formă extraordinară nu se află nici Sevilla. Deţinătoarea trofeului Europa League are patru eşecuri în ultimele cinci partide. Andaluzii vin după o înfrângere în deplasarea de la Elche, scor 1-2. Drama a continuat în returul semifinalelor Cupei Spaniei, acolo unde Sevilla a fost eliminat de Barcelona.

Deşi s-a impus în prima manşă cu 2-0, catalanii au făcut „remontada”, scor 3-2. Înaintea acestei eliminări, andaluzii pierduseră tot cu Barcelona în LaLiga, scor 0-2, pe Ramon Sanchez Pizjuan. În deplasare, Julen Lopetegui are două înfrângeri consecutive, după o serie de cinci victorii. În campionat, oaspeţii de azi sunt pe locul 4, la trei puncte deasupra lui Real Sociedad. În sezonul trecut, Sevilla a cucerit trofeul Europa League după o finală cu Inter, scor 3-2.

Afla mai multe despre: dortmundsevillachampions league