VIDEO Dortmund şi Gladbach s-au calificat în optimile Cupei Germaniei. Schalke 04 a câştigat în sfârşit! Rezultatele zilei

Dortmund şi Gladbach s-au calificat în optimile Cupei Germaniei. Aici vezi rezultatele zilei

Borussia Dortmund s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Germaniei după un succes pe terenul lui Braunschweig. Hummels a deschis scorul după 12 minute de la startul partidei, apoi Borussia a conservat rezultatul în faţa unei echipe care se luptă pentru supravieţuirea în Zweite Bundesliga. În prelungiri s-a mai marcat o dată, autor Sancho, iar Borussia merge între cele 16 echipe rămase în cupă.

Şi Gladbach a obţinut o calificare uşoară, în faţa unei echipe de liga a patra. La pauză era deja 3-0 pentru formaţia calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Wolf, Benes şi Stindl au punctat pentru Gladbach şi au securizat victoria. În partea a doua au mai înscris Hoffmann şi Villalba, din penalty, care au stabilit scorul final: Elversberg - Gladbach 0-4.