VIDEO | "Dubla" lui Hambo o duce pe Astra în semifinalele Cupei României. Victorie la limită în faţa Dunării Călăraşi

Cupa României

Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o, la Giurgiu, cu 2-1 pe Dunărea Călăraşi.

Costel Enache l-a menajat pe Alibec în meciul de Cupă cu Dunărea Călăraşi şi i-a ieşit. Înlocuitorul vedetei din Giurgiu a dus-o pe Astra în semifinale. Hambo a marcat de două ori în primele şapte minute de joc. Au fost primele reuşite ale atacantului finlandez, aflat la primul meci ca titular la Astra.

Echipa lui Alexa a replicat prin Ianis Stoica. Puştiul de 16 ani nu l-a putut învinge pe Santos. Până la urmă, echipa din Călăraşi a înscris în minutul 90, prin Valentin Munteanu. A fost prea târziu însă pentru a mai putea trimite meciul în prelungiri, iar Astra s-a impus cu 2-1.

Dunărea Călăraşi - Astra 1-2 (Munteanu 90 / Hambo 5, 7)

Echipele de start

Dunărea: Straton - Gligorov, Sârghi, Ben Djemia, S.Filip - Keita, Simion, Henderson - I.Stoica, Mapuku, G.Iancu

Astra: S.Oliveira - Belu, Erico, Cestor, Butean - Bicean, Mrzljak - Begue, Llullaku, Balure - V.Hambo

Min. 90 - GOOOOOOL Dunărea Călăraşi! Munteanu reduce din diferenţă cu un şut deviat din lovitură liberă

Min. 7 GOOOL Astra! Hambo înscrie din nou după ce rămâne singur cu portarul.

Min. 5 GOOOL Astra! Hambo deschide scorul după ce trimite în poarta goală, din pasa lui Llullaku!

Min. 1 A început meciul!

Cum stadionul din Călăraşi nu dispune încă de instalaţie de nocturnă, atunci oficialii nou- promovatei au trebuit să găsească o soluţie pentru ca partida să se poată disputa pe un stadion care îndeplineşte cerinţele organizatorice cerute. Oficialii Dunării au ales chiar stadionul rivalei pentru a juca meciul care are ca miză un loc în semifinalele Cupei României. E clar că nu argumentul distanţei a stat la baza alegerii celor de la Dunărea. Între Giurgiu şi Călăraşi sunt 143 de kilometri, mai mulţi decât ar fi de parcurs până la arenele cin Chiajna sau Voluntari. Un dezavantaj din start pentru echipa lui Dan Alexa care este neînvinsă în meciurile jucate în 2019.

• LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - Astra, astăzi, ora 17:00, Telekom Sport 1

Au fost trei remize, cu FCSB, FC Voluntari şi Dinamo şi o victorie contra celor de al Concordia Chiajna. De asemenea şi Astra parcurge o perioadă foarte bună. Are 2 victorii şi 2 egaluri în partidele jucate în luna februarie şi după succesul cu Hermannstadt şi-a asigurat şi un loc în play-off. În cele două meciuri de campionat disputate întzrte cele două echipe, Astra a câştigat la Călăraşi, în timp ce întâlnirea de la Giurgiu s-a terminat remiză. Până acum, Dunărea le-a eliminat pe CSM Slatina şi FCSB în timp ce giurgiuvenii au trecut de Luceafărul Oradea şi Universitatea Cluj.

Afla mai multe despre: dunărea călăraşiastra giurgiucupa româniei