VIDEO | Dunărea Călăraşi, promovare istorică în Liga I. Meci absolut nebun cu Ripensia Timişoara. 2 pauză/1 final, patru goluri şi un cartonaş roşu

Liga 2

Dunărea Călăraşi a câştigat cu 3-1 meciul cu Ripensia Timişoara şi a promovat în Liga I. Formaţia lui Dan Alexa a obţinut astfel biletele pentru prima scenă a fotbalului românesc cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

O să le povestim copiilor şi nepoţilor această victorie, Dunărea Călăraşi în Liga I pentru prima dată în istorie”, a fost mesajul pe care fanii de la Călăraşi l-au afişat la începutul partidei.

Echipa lor a trebuit să aştepte repriza secundă pentru a obţine victoria şi, implicit, promovarea. Ripensia a condus cu 1-0 după primele 45 de minute, după golul lui Toma, dar Dunărea a reuşit să întoarcă soarta partidei în partea a doua.

Munteanu, Dobrosavlevici şi Pană au înscris pentru formaţia lui Dan Alexa şi au adus a 26-a victorie stagională pentru Dunărea. Pe final de meci, Dobrosavlevici a văzut cartonaşul roşu.

Pentru Dan Alexa aceasta este a treia promovare din carieră, după cele reuşite cu Rapid şi Poli Timişoara.

Afla mai multe despre: dunareapromovarealexaliga 2,