VIDEO | Espanyol - Real Madrid 2-4. Spectacol merengue în Catalonia. Bornă istorică pentru Karim Benzema în tricoul blanco

Real Madrid

Los Blancos au defilat în Catalonia şi au câştigat lejer partida cu Espanyol. Madrilenii şi-au făcut misiunea uşoară după ce au marcat de două ori în primele 15 minute şi pentru 3-1 în minutele de prelungire ale primei reprize.

Real Madrid a început partida de pe RCD Stadium cu foarte multă siguranţă în joc. Solari a decis să nu-i folosească titulari nici în acest meci pe Marcelo şi Isco, în timp ce abia revenit după accidentare, Gareth Bale a luat şi el loc pe banca de rezerve.

Chiar şi fără cei trei, Madridul a început foarte sus meciul şi a deschis scorul după 4 minute. Luka Modric a pătruns vijelios spre careul lui Diego Lopez, a şutat, fostul său coechipier de la Real Madrid a respins în faţă, iar Karim Benzema, pe fază, a marcat primul gol al serii. Golul francezului, marcat după 187 de secunde a fost de altfel cel mai rapid gol marcat de Real Madrid în acest sezon, în toate competiţiile.

Realul s-a desprins la 2-0 după 16 minute din meci. Al doilea gol al madrilenilor a fost opera căpitanului Sergio Ramos, care a reluat cu capul în poartă o centrare venită din corner de la Luka Modric.

Gazdele au prins curaj după ce în minutul 25, Leo Baptistao (la primul gol din carieră în poarta Realului) a reuşit să-l învingă pe Thibaut Courtois, însă în minutele de prelungire ale primei reprize, gruparea blanco a marcat din nou, pentru 3-1. Acelaşi Karim Benzema a finalizat cu sânge rece o combinaţie cu brazilianul Vinicius, iar Madridul intra mult mai liniştit la cabine. Pentru francez, reuşita din finalul primei reprize a fost golul cu numărul 207 la Real Madrid în 445 de meciuri jucate în tricoul merengue. Totodată, prin acest gol, Benzema l-a egalat în topul marcatorilor All Time ai Realului pe legendarul Hugo Sanchez.

La reluare, Espanyol nu a reuşit să ridice nivelul jocului din prima repriză, iar catalanii au fost pedepsiţi de Gareth Bale, la scurt timp după ce galezul a intrat pe teren. Cu 15 minute înainte de final, Raphael Varane de la oaspeţi a fost eliminat. În minutul 82, gazdele au marcat din nou, de această dată prin Rosales. A fost însă insuficient pentru ca Realul, deşi în inferioritate numerică, să mai tremure până la finalul jocului.

O victorie importantă pentru Los Merengues care rămân la 10 puncte de liderul FC Barcelona şi la 5 de Atletico Madrid. Espanyol în schimb se apropie de zona ”nisipurilor mişcătoare”, aflându-se acum la doar patru puncte peste ”linie”. Iar etapa viitoare, catalanii au meci dificil pe El Madrigal, cu Villarreal.

Espanyol - Real Madrid 2-4 (Baptistao 25, Rosales 82 / Benzema 4, 45+2 Sergio Ramos 16, Bale 67)

Espanyol: Diego Lopez - Javi Lopez, Lluis, Hermoso, Didac -Alex Lopez, Darder, Marc Roca - Leo, Iglesias, Sergio Garcia

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Ramos, Varane, Reguilon - Kroos, Casemiro, Modric - Lucas, Benzema, Vinicius

Min 82: Rosales marchează pentru Espanyol. A fost nevoie de VAR pentru ca centralul să ia decizia corectă. Golul gazdelor este valabil

Raphael Varane de la Real Madrid este eliminat direct

Min 67: Real Madrid se desprinde decisiv după ce Gareth Bale marchează la scurt timp de la intrarea sa pe teren.

S-a reluat jocul. La pauză, madrilenii conduc cu scorul de 3-1

Min 45+2: Karim Benzema reuşeşte dubla! Combinaţie cu Vinicius şi gruparea blanco face 3-1. Record istoric pentru francez care îl egalează în topul marcatorilor All Time ai Realului pe legendarul Hugo Sanchez

Min. 25: Leo Baptistao micşorează avantajul Realului cu un şut puternic sub bara lui Courtois.

Min 16: Modric e din în centrul atenţiei. Balonul de Aur are iniţiativa, centrează perfect şi Sergio Ramos face 2-0.

Min 4: Cursă a lui Modric, pătrundere frontală, balonul e respins de Diego Lopez, dar Benzema, pe fază, deschide scorul. Real Madrid conduce cu 1-0

Min 1: A început meciul

Afla mai multe despre: real madridespanyol-real madridla ligatelekom sport