VIDEO | FC Barcelona a oprit seria remizelor. A câştigat pentru prima dată în ultimele trei etape şi s-a distanţat în fruntea clasamentului din La Liga galerie foto

FC Barcelona s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Villarreal şi şi-a consolidat prima poziţie în campionatul Spaniei. Luis Suarez şi Messi au marcat golurile catalanilor în a doua repriză a partidei.

După o primă repriză echilibrată, FC Barcelona a făcut legea în partea a doua. Totul s-a rupt în minutul 60, când Villarreal a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Raba. Mai întâi, Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani, apoi Messi, după o serie de greşeli în apărarea gazdelor, a stabilit scorul final.

După două remize consecutive în La Liga, FC Barcelona s-a impus cu 2-0 şi s-a distanţat la cinci puncte în fruntea clasamentului din Spania. De partea cealaltă, Villarreal are o serie de patru meciuri fără victorie şi rămâne pe locul al şaselea.

Villarreal - FC Barcelona 0-2

Au marcat: Luis Suarez '72, Messi '83

Villarreal: Asenjo - Gaspar, Alvaro, Ruiz, Costa - Semedo - Rodri, Soriano, Trigueros - Raba, Bakambu

FC Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Pique, Vermaelen, Alba - Rakitic, Busquets, Paulinho, D. Suarez - Messi, L. Suarez

Min. 83 - GOOOOOOOOOOOOOL Messi profită de o serie de greşeli în apărarea gazdelor şi marchează pentru 2-0

Min. 72 - GOOOOOOOOOOOOOL Luis Suarez marchează după o fază superbă creată de catalani