VIDEO | FC Botoşani a învins-o pe Dinamo în ultimul minut! Roş-albii, şanse infime la play-off

Victorie incredibilă pentru FC Botoşani! Moldovenii au învins-o cu scorul de 1-0 pe Dinamo, cu un gol marcat în minutul 90. Roş-albii sunt acum pe locul 8, cu 28 de puncte, la cinci lungimi de play-off. În schimb, moldovenii au egalat-o pe ocupanta locului 6, Gaz Metan Mediaş, 33 de puncte.

VIDEO | FC Botoşani - Dinamo 1-0 (Câmpanu 90')

• FC Botoşani: Hankic - Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez - M. Roman, Ongenda, Ashkowski - Ofosu
  • Rezerve: Pap, Patache, Holzmann, Keyta, Moussa, Ebenhoffer, Cîmpanu
  • Dinamo: Piscitelli - Ciobotariu, Puljic, Bejan, Corbu - I. Filip, Răuţă, Mrzljak - Mihaiu, Perovic, Sorescu
  • Rezerve: Straton, Klimavicius, R. Grigore, Fabbrini, Moldoveanu, D. Popa, Bani Mustafa

Final.

Min 90 - GOOOL!!! FC Botoşani înscrie în poarta lui Dinamo! Câmpanu înscrie la prima atingegere, la 20 de secunde de la intrarea pe teren.

Min 81 - Ratare colosală a lui Papa, care se pierde în faţa lui Piscitelli.

Min 80 - Botoşani cere din nou penalty, de această dată la Keyta.

Min 76 - Keyta îi dă din nou emoţii portarului italian.

Min 75 - Şut superb al lui Keyta! Piscitelli scoate de sub transversală.

Min 74 - Şut al lui Ongenda, puţin pe lângă poarta adversă.

Min 70 - Dinamo cere şi ea penalty pentru un presupus fault la Perovic!

Min 66 - Intrare dură a lui Puljic, dar Radu Petrescu scoate doar cartonaşul galben.

Min 62 - Super ocazie a oaspeţilor! Şut periculos al lui Ashkowski.

Min 56 - Fază controversată în careul lui Dinamo! Puljic pune mâna pe minge sub ochii lui Radu Petrescu, dar arbitrul dă corner pentru moldoveni.

Min 48 - Ocazie imensă a lui Dinamo! Perovic loveşte mingea cu capul, care se duce pe lângă poarta lui Hankic.

Min 46 - A început repriza secundă!

Min 43 - Ocazie imensă a Botoşaniului! Piscitelli scoate cu greu şutul lui Ţigănaşu.

Min 38 - Prima acţiune periculoasă a meciului! Dinamoviştii îi pun probleme serioase lui Hankic.

Min 37 - Chindriş e primul botoşănean care vede cartoşanul galben.

Min 29 - Gazdele au primul corner al meciului.

Min 27 - Filip a primit şi el avertisment. Dinamo are acum ambii închizători cu cartonaşe galbene.

Min 24 - Şut de la distanţă al lui Papa! Mingea e reţinută fără probleme de Piscitelli.

Min 20 - Răuţă vede primul cartonaş galben al meciului pentru un fault la Papa.

Min 17 - Şut slab al lui Sorescu pe lânga poarta adversă. Dinamovistul e certat de Uhrin.

Min 1 - A început meciul!

Întâlnirea dintre cele două echipe, de pe stadionul "Municipal" din Botoşani, este una extrem de importantă în vederea calificării în playoff-ul Ligii 1. Momentan, ambele echipe se poziţionează pe locuri de playout.

Dinamo a pierdut o şansă importantă weekend-ul trecut când putea să se apropie de Gaz Metan Mediaş, prima echipa de zona locurilor de playoff. "Câinii" au pierdut pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, 1-2 şi au rămas pe locul 8, cu 28 de puncte. Nici adversara lor de joi seară, FC Botoşani, nu a profitat în totalitate de pasul greşit al echipei lui Dusan Uhrin Jr. Botoşani a terminat la egalitate, 1-1, cu nou-promovata Academica Clinceni şi este la doar două puncte peste Dinamo.

În meciul tur, din "Ştefan cel Mare", cele două echipe au dat-o la pace, într-un egal cu goluri. Sorescu deschide atunci scorul pentru Dinamo, în timp ce pentru gruparea moldavă egala Sofien Moussa.

Afla mai multe despre: dinamofc botosani