VIDEO | FC Botoşani - U Craiova 2-1. Ploaie, ninsoare şi goluri la debutul lui Ciobotariu pe banca moldovenilor

VIDEO |  FC Botoşani - U Craiova 2-1. Ploaie, ninsoare şi goluri la debutul lui Ciobotariu pe banca moldovenilor

Fără Alex Mitriţă, Craiova lui Devis Mangia s-a înclinat în deplasarea de la Botoşani, scor 2-1. Fabbrini şi Lorand Fulop pentru gazde, respectiv Mateiu pentru oaspeţi au marcat golurile serii.

Liviu Ciobotariu a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei FC Botoşani. Pe o ploaie torenţială, transformată pe final în ninsoare abundentă, moldovenii au marcat în prima repriză cele două goluri care au însemnat 3 puncte. A fost prima victorie pentru FC Botoşani din 21 octombrie încoace!

Diego Fabbrini a marcat primul, după o acţiune individuală de toată frumuseţea, finalizată printr-o execuţie de mare fotbalist. Şi al doilea gol al gazdelor a fost spectaculos. Fulop, revenit în formula de start a botoşănenilor a sosit primul la întâlnirea cu mingea şi l-a păcălit pe portarul oaspeţilor, Mirko Pigiliacelli. Execuţia mijlocaşului a fost inspirată, dar spectaculozitatea golului s-a născut din tehnica lui Mihai Roman, a cărui centrare din ”rabona” a fost decisivă.

La pauză, FC Botoşani a condus cu 2-0 şi l-a obligat pe Devis Mangia să schimbe abordarea. După 45 de minute fără şut pe spaţiul porţii lui Eduard Pap, oltenii au ieşit de la cabine cu o altă atitudine. Italianul a mutat ofensiv şi a renunţat la un fundaş pentru a-l introduce pe Roque Meza. Paraguayanul a fost o mutare inspirată, pentru că a reuşit să mute jocul din ce în ce mai des în terenul de ţintă advers.

Oltenii au beneficiat în repriza secundă de 9 lovituri de colţ, iar la una dintre ele, Mateiu a reluat cu capul în poartă şi a redus din handicap. A fost golul care a dat şi mai multă culoare unui final de meci, care din păcate a adus doar ocazii la ambele porţi, nu şi goluri.

FC Botoşani s-a impus la final cu 2-1, face 19 puncte şi etapa viitoare merge să evolueze împotriva Astrei, echipă antrenată de Costel Enache, fostul său antrenor. Craiova rămâne pe patru şi joacă în etapa viitoare acasă cu Dunărea Călăraşi.

Au evoluat:

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Dumitraş (Chitoşcă '43) - E. Papa, Karaboue (Târşa '85) - Golofca (Ongenda '73), Fulop, Fabbrini - M. Roman. Antrenor: Liviu Ciobotariu

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ (Meza '46), Mihăilă (Fedele '76), Burlacu (Glavina '62)- Koljic. Antrenor: Devis Mangia

FC Botoşani - CSU Craiova 2-1 (Diego Fabbrini 25, Fulop 35 - Mateiu 79)

Min 90+4: Probabil ultima şansă de gol a oaspeţilor. Cicâldău bate o lovitură liberă, Meza reia însă prea slab cu capul. Pap reţine!

Asediu la poarta gazdelor pe finalul partidei. Se joacă pe contre, de la o poartă la alta

Min 82: Ocazie uriaşă Craiova! Elevii lui Mangia sunt aproape de gol după o acţiune plecată de la şutul lui Meza. Glavina reia din 6-7 metri peste poarta gazdelor

Min 79: Goool Craiova! Oltenii sunt în sfârşit premiaţi după multitudinea de faze fixe de care au beneficiat în acest meci. Mateiu se înalţă şi trimite cu capul, fără speranţe pentru portarul Eduard Pap: 2-1

Cu un sfert de oră înainte de final, Mangia a efectuat toate modificările. Pentru finalul meciului italianul preferă experienţa lui Fedele, tinereţii lui Mihăilă. Între timp, ploaia pare să se transforme în ninsoare la Botoşani

O oră scursă din meci. Continuă să plouă torenţial. Cei mai loiali suporteri ai moldovenilor apelează la orice metodă pentru a rămâne la meci. Toată admiraţia pentru acest fan

Min 59: Ocazie Craiova! Eduard Pap iese din poartă şi îl blochează pe Kolijc, balonul ajunge la Mihăilă care are posibilitatea să înscrie în poarta goală. Şutul său este însă defectus şi trece departe de ţintă. Ocazie importantă de gol pentru căpitanul naţionalei de juniori Under 19

Min 55: Ocazie pentru gazde! Gazdele au şansa golului 3, dar şutul lui Fulop trece pe lângă poartă. Bancu a greşit iniţial la această fază

Min 54: Ocazie pentru olteni! Cicâldău este în faţa golului

Min 51: Posibil penalty pentru U Craiova. Balonul pare să atingă mâna lui Enriko Papa în urma şutului lui Roque Meza

Craiova începe foarte sus repriza secundă. În prima parte, oltenii nu au tras pe spaţiul porţii. Mangia l-a introdus pe Meza în locul lui Kelic. O mutare eminamente ofensivă

Min 46: A început repriza secundă. Craiova a avut lovitura de începere

Pauză la Botoşani, gazdele conduc meritat

Min 35: Goool FC Botoşani! Centrare fabuloasă a lui Roman şi Lorand Fulop deviază mingea cu capul, în plasa porţii lui Pigliacelli. Mijlocaşul moldovenilor a câştigat prim planul şi l-a executat pe portarul italian

Min 25: Gooool FC Botoşani! Diego Fabbrini deschide scorul după o acţiune individuală de toată frumuseţea

Min 20: Ocazie Botoşani! Mihai Roman e în poziţie favorabilă, pivotează şi şutează peste poarta lui Pigliacelli

Min 17: Mihăilă primeşte un avertisment după o situaţie unu vs unu cu Pap

Min 16: Acţiune splendidă a lui Dimitrov, dar Koljic trage peste poartă. Doar corner pentru olteni

Min 14: Ocazie pentru Craiova! Alexandru Cicâldău are o acţiune individuală, pătrunde nestingherit spre poartă, dar execuţia sa, nu pare nici şut nici pasă.

10 minute fără acţiuni de poartă. Ploaia pare se îngreuneze misiunea fotbaliştilor, asta deşi gazonul se prezintă destul de bine.

Min 1: A început meciul. La Botoşani plouă destul de tare

Afla mai multe despre: liga 1fc botosanicsu craiova