VIDEO | FC Botoşani - UTA Arad 2-3. Carusel de emoţii la Botoşani. UTA s-a impus după un meci spectaculos

UTA îşi continuă parcursul bun în Liga I. A învins-o şi pe Botoşani şi a urcat pe loc de play-off.

VIDEO | FC Botoşani - UTA Arad 2-3

Vlad Morar a dus-o în avantaj pe UTA încă din minutul 4, cu primul său gol în Liga I după 3 ani şi jumătate. Moldovenii au întors însă rezultatul până la pauză. În doar 5 minute, Botoşaniul a făcut 2-1, din două penalty-uri.
Prima dată a transformat Keyta. A doua lovitură de la 11 metri a fost bătută cu succes de Florescu.
UTA a restabilit egalitatea în debutul părţii secunde. Intrat la pauză, brazilianul Erico Da Silva a marcat primul său gol în tricoul arădenilor.
Vlad Morar a reuşit dubla şi a dus-o din nou pe UTA la conducere.

S-a terminat 3-2 pentru arădeni, care au ajuns la 5 meciuri consecutive fără înfrângere şi au urcat pe loc de play-off.

• FC Botoşani: Pap - Braun, Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann - J. Rodriguez, E. Florescu - Alexandru Caia, Ongenda, Keyta - M. Roman
  • Rezerve: Hankic, Şeroni, Plămadă, D. Croitoru, Tîrcoveanu, E. Papa, Fili, Camara, Toutouh
  • UTA Arad: Fl. Iacob - Bustea, Albu, Benga, Roumpoulakou - Ursu, N. Roşu, D. Isac, D. Rusu - C. Rus, V. Morar
  • Rezerve: H. Moldovan, Al. Ioniţă, Buhăcianu, Tescan, Oroian, Klapan, C. Popescu, Erico Da Silva

Min. 71: GOL UTA! Arădenii preiau din nou conducerea. Morar a făcut dubla.

Min. 48: GOL UTA! Erico a egalat imediat după pauză.

Min. 33: GOL Botoşani! Florescu trage puternic pe mijlocul porţii şi înscrie.

Min. 32: Un nou penalty pentru Botoşani! Iacob l-a faultat pe Mihai Roman.

Min. 27: GOL Botoşani! Keyta restabileşte egalitatea din penalty.

Min. 4: GOL UTA! Ongenda a pierdut mingea la mijlocul terenului, balonul a ajuns la Morar, care a deschis scorul.

Moldovenii s-au impus la Mediaş în runda trecută, scor 2-1, oprind o serie cu două remize şi trei înfrângeri. Succesul a fost şi unul important din punct de vedere statistic, asta deoarece a însemnat a 100-a victorie reuşită de gruparea botoşăneană pe prima scenă.

Arădenii sunt neînvinşi pe teren advers în acest sezon, palmaresul grupării conduse de Laszlo Balint cuprinzând o victorie (1-0 cu Dinamo) şi trei rezultate de 1-1 (cu Viitorul, FC Argeş, FC Hermannstadt).

Cele două echipe se vor duela pentru întâia oară în principala competiţie internă. De asemenea, Marius Croitoru şi Laszlo Balint se vor afla pentru prima dată faţă-n faţă din postura de antrenori.

Afla mai multe despre: uta aradfc botosaniliga 1