VIDEO | FC Porto - AS Roma 3-1 (d.prel). Portughezii se califică în sferturi. Meci decis în prelungiri după un penalty dictat în urma consultării VAR

FC Porto a reuşit să ajungă din nou în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după o pauză de 4 ani. Echipa lui Sergio Conceicao s-a calificat după ce a întors în retur deficitul din prima manşă. Roma s-a impus atunci cu 2-1.

Învinsă la un gol diferenţă în turul din Italia, FC Porto a început superofensiv meciul cu Roma. Jesus Corona putea deschide scorul după doar două minute. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut însă lui Telles, care nu a prins poarta din şase metri. Inevitabilul s-a produs la mijlocul primei reprize. Tiquinho a marcat pentru 1 la 0. Avantajul lusitanilor nu a durat însă mult. Perotti a fost trântit în careu de Militao, iar veteranul De Rossi a marcat de la punctul cu var. Porto a reluat atacurile după pauză, iar Marega a marcat pentru 2-1, acelaşi scor ca şi în tur. Se putea face chiar 3 la 1, dar Olsen l-a blocat excelent pe Brahimi, iar meciul a intrat în prelungiri. După o primă repriză echilibrată, Dzeko putea da lovitura pentur Roma, dar nu a prins poarta. Două minute mai târziu, bosniacul a mai ratat o şansă uriaşă. Visul de sferturi al romanilor s-a năruit cu cinci minute înainte de final. Florenzi a făcut penalty, iar Telles a marcat de la punctul cu var. S-a terminat 3 la 1, iar Porto revine în sferturile Ligii după patru ani.

FINAL | FC Porto - AS Roma 3-1 (Tiquinho '26, Marega '52, Telles '117-pen / De Rossi '37-pen)

Min 120 Roma cere penalty: Zaniolo cade în careu după un duel cu Marega dar centralul decide să nu apeleze la VAR

Min 117 GOOOL Porto: Tiquinho transformă penaltyul şi gazdele sunt în sferturi în acest moment, 3-1

Min 116 Penalty pentru Porto: Florenzi trage de tricou un adversar în careu iar după consulatrea VAR Cakîr dă penalty

Min 111 Ocazie Roma: Dzeko primeşte o pasă la limita offside-ului îl lobează pe Casillas, dar Pepe salvează mingea care se îndrepta spre poartă

Min 110 Ocazie Roma: Dzeko întoarce un adversar în careu şi din colţul careului mic trimite peste poarta lui Casillas

Min 94 Ocazie Porto: Centrare din banda stângă, iar Marega trimite peste după ce îi ia faţa fundaşului

Min 77 Ocazie Porto: Otavinho ridică mingea în careu pentru Brahimi a cărui reluare este parată de Olsen

Min 52 GOOOL Porto: Marega se desprinde din marcaj în careul mic şi îl execută pe Olsen după o centrare a lui Corona, 2-1

Min 49 Ocazie Porto: Reluare cu capul a lui Tiquinho din marginea careului mic însă mingea trimisă cu pământul nu prinde poarta adversă

Min 37 GOOOL Roma: De Rossi marchează fără probleme de la punctul cu var, 1-1

Min 36 Penalty pentru oaspeţi: Militao faultează în propriul careu şi se dă penalty pentru Roma

Min 26 GOOOL Porto: Marega îi fură mingea lui Manolas şi Tiquinho înscrie din faţa porţii, 1-0

Min 10 Ocazie Porto: Şut al aceluiaşi Jesus Corona blocat de apărarea romană, mingea ajunge la Telles a cărui execuţie se duce în plasa laterală

Min 3 Ocazie Porto: Şut din vole al mexicanului Jesus Corona, care se duce puţin peste poarta Romei

FC Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Telles - Otavio, Herrera, D. Pereira, Corona - Marega, Soares.
Rezerve: Vana - O. Torres, Hernani, M. Pereira, Adrian, Brahimi, Fernando.
Antrenor: Sergio Conceicao

AS Roma: Olsen - Marcano, Manolas, Jesus - Karsdorp, N'Zonzi, De Rossi, Kolarov - Zaniolo, Perotti - Dzeko.
Rezerve: Mirante - Cristante, El Sharaawy, Florenzi, Pellegrini, Santon, Schick.
Antrenor: Eusebio Di Francesco

Pe lângă duelul dintre PSG şi Manchester United, ziua de miercuri programează şi întâlnirea dintre FC Porto şi AS Roma. În partida din tur, echipa lui Di Francesco s-a impus la limită, scor 2-1, graţie celor două goluri marcate de Zaniolo. Aceasta va fi cea de-a patra întâlnire directă dintre cele două echipe. Pe lângă meciul de pe Olimpico din urmă cu trei săptămâni, AS Roma şi FC Porto s-au mai întâlnit şi în vara anului 2016. Atunci, lusitanii s-au impus cu 4-1 în dubla manşă din play-off şi au obţinut calificarea în grupele Ligii Campionilor.

LIVE VIDEO FC Porto - AS Roma, miercuri, 22:00, Telekom Sport 2

În acest moment, FC Porto vine după o înfrângere grea suferită în campionatul Portugaliei. La finalul săptămânii trecute, a fost învinsă, chiar pe propriul teren, de marea rivală Benfica Lisabona şi a pierdut primul loc în clasament. Înaintea acestui eşec, FC Porto înregistrase trei rezultate foarte bune: victorii cu 3-0 cu Braga şi cu Tondela şi un succes cu 2-0 în faţa celor de la Setubal.

Nici AS Roma n-are un moral prea bun. După umilinţa din Cupa Italiei, când a pierdut 1-7 în deplasarea de la Fiorentina, echipa lui Di Francesco a legat patru victorii consecutive în toate competiţiile, însă a pierdut când îi era lumea mai dragă. Chiar la finalul săptămânii trecute, în marele derby al oraşului, AS Roma a fost umilită pe terenul rivalei Lazio şi a pierdut la scor de neprezentare.

Afla mai multe despre: as romaportoliga campionilor