VIDEO | FC Porto - Chelsea 0-2. Londonezii, la 90 de minute de calificarea în semifinale

FC Porto şi Chelsea au disputat turul sferturilor din Liga Campionilor. Londonezii s-au impus cu scorul de 2-0, graţie golurilor lui Mount 33' şi Chilwell 85'. Partida s-a disputat pe stadionul Ramon Sanchez Pijuan din Sevilla, din pricina pandemiei. Returul va avea loc pe aceeaşi arenă, pe 13 aprilie.

Chelsea este la 90 de minute de prima calificare în semifinalele Champions League după o pauză de şapte ani. Englezii au învins-o pe FC Porto în meciul de pe Ramon Sanchez Pizjuan, dar portughezii au fost extrem de periculoşi.

Otavio a încercat să dea gol direct din corner. Londonezii au scăpat fără gol, iar Mount a deschis scorul în minutul 32. Mijlocaşul a preluat superb şi l-a învins pe Marchesin. Porto a replicat prin căpitanul Pepe, dar Mendy a fost la post.

Lusitanii au dominat în actul secund, când au pus presiune constantă la poarta lui Chelsea, însă fără rezultat pe tabelă. Cu cinci minute înainte de final Corona a gafat, iar Chilwell a primit bucuros cadoul. Fundaşul a stabilit scorul final, Porto - Chelsea 0 la 2.

VIDEO | FC PORTO - CHELSEA 0-2 (Mount 33, Chilwell 85)

Formaţiile de start:

PORTO: Marchesin - Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi - Corona, Grujic, Uribe, Otavio - Marega, Luis Diaz
Rezerve: Ramos - Anderson, Baro, Evanilson, Francisco Conceicao, Joao Mario, Leite, Martinez, Nanu, Ndiaye, Sarr, Vieira

CHELSEA: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - James, Jorginho, Kovacic, Chilwell - Mount, Havertz, Werner
Rezerve: Arrizabalaga, Caballero - Abraham, Alonso, Emerson, Giroud, Hudson-Odoi, Kante, Pulisic, Silva, Ziyech, Zouma

Min 90. S-a încheiat partida.

Min 85. Goool Chelsea!! Chilwell dublează avantajul oaspeţilor după o greşeală mare a lui Corona.

Min 84. Ocazie imensă pentru Chelsea! Pulisic primeşte o pasă bună, dar trimitr în transversală.

Min 64. Ocazie pentru Chelsea! O lovitură liberă din marginea terenului îl găseşte pe Azpilicueta, dar încercarea sa cu capul trece pe lângă.

Min 57. Ocazie pentru Porto! Luis Diaz prinde un şut bun de la distanţă, dar încercarea sa trece pe lângă.

Min 51. Ocazie pentru Porto! Marega ajunge într-o poziţe bună, dar Mendy se opune.

Min 47. Ocazie Chelsea! Werner primeşte o centrare bună, dar lovitura sa cu capul trece peste.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min 43. Ocazie Porto!! Încă o şansă din corner pentru portughezi, după ce Pepe a reuşit să lovească cu capul centrarea primită, dar Mendy se opune.

Min 33. Goool Chelsea!!! Mount primeşte o pasă bună, face o preluare incredibilă şi trimite mingea în colţul plasei.

Min 24. Ocazie mare pentru Porto!! Sanusi primeşte o minge bună din corner, dar trimite inexplicabil peste din câţiva metri.

Min 12. Ocazie pentru Porto! Uribe trimite un şut surprinzător de la distanţă, dar încercarea sa trece peste.

Min 1. A început partida.

Învingătoarea dintre Porto şi Chelsea va da în semifinale pentru Real Madrid sau Liverpool. Meciul este în direct pe Telekom Sport şi în format liveTEXT pe telekomsport.ro.

Din cauza restricţiilor pandemice, manşa tur nu se va disputa în Portugalia, ci în Spania, mai exact pe „Ramón Sánchez Pizjuán” din Sevilla.

Elevii lui Sergio Conceicao au trecut în optimi surprinzător de Juventus. De partea cealaltă Chelsea a eliminat în optimi din competiţie Atletico Madrid.

Afla mai multe despre: uefa champions leaguefc portochelsea