VIDEO | FC Viitorul ajunge pe loc de play-off! Victorie la limită cu FC Hermannstadt

Farul Constanța

Viitorul a învins-o pe Hermannstadt cu 1-0 în ultimul meci al etapei a 8-a a Ligii I. Ianis Hagi a marcat din penalty, în minutul 29, unicul gol al meciului.

Viitorul a ajuns pe locul şase în Liga I după ce a câştigat în faţa nou-promovatei FC Hermannstadt. A fost 1-0 pentru fosta campioană a României, cu Ianis Hagi la a doua sa reuşită în acest sezon. Înfrângerea îi lasă pe sibieni pe poziţie de baraj, cu şapte puncte obţinute în primele 8 runde. De altfel, echipa lui Alexandru Pelici a pierdut toate cele 4 jocuri din deplasare.

VIDEO | FC Viitorul  - FC Hermannstadt 1-0 (I. Hagi 29-pen)

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Ţîru, Luchin, De Nooijer - Achim, T. Băluţă, Vână - I. Hagi, Drăguş, Măţan.
Rezerve: Cojocaru - Voduţ, Ciobanu, Natkho, Boboc, Artean, Houri.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Mijuskovic, I. Stoica, Pamfile - Dîlbea, Antonov - Serediuc, Chalkiadakis, Nkololo - B. Rusu.
Rezerve: Began - Company, Pîrvulescu, Tsoumou, Ali Vega, Blănaru, Dumitriu.
Antrenor: Alexandru Pelici.

Final de meci: Viitorul câştigă cu 1-0

Min 87: Ocazie Hermannstadt, N`Kololo iroseşte cea mai mare şansă de gol a oaspeţilor

Min 71: Ocazie Viitorul, Voduţ ratează după ce scapă singur cu portarul advers

Min 70: Ocazie Viitorul, Tudor Băluţă nu prinde poarta cu un şut din careu

Min 64: Ocazie Viitorul, Căbuz iese bine şi reţine o minge ce se îndrepta spre Voduţ

Min 46: A început repriza secundă

Pauză: Viitorul conduce cu 1-0

min 29: Gol Viitorul, Ianis Hagi transformă lovitura de la 11 m după ce mingea loveşte şi bara, 1-0

Min 28: Penalty pentru Viitorul, Pamfile îl faultează pe Ianis Hagi

Min 11: Ocazie Hermannstadt, Chalkiadakis şutează puţin pe lângă poartă după o bâlbâială a defensivei Viitorului

Min 1: A început meciul

Stiri sportive. Partida din această seară va fi prima dintre FC Viitorul şi AFC Hermannstadt. Cu o victorie în faţa nou promovatei, echipa pregătită de Gheorghe Hagi ar veni la doar două puncte în spatele liderului FCSB şi ar urca, automat, pe un loc de play-off.

Viitorul are în acest moment zece puncte, un golaveraj de 8-8 şi un bilanţ de trei victorii, un egal şi trei înfrângeri. În ultimul meci disputat, echipa lui Hagi a produs o surpriză uriaşă şi a întors incredibil scorul de pe terenul campioanei en-titre. Deşi a fost condusă până în minutul 86, FC Viitorul a marcat de două ori în ultimele minute şi s-a impus cu 2-1.

Echipele probabile:

FC Viitorul: 12. Cojocaru - 5. Mladen, 15. Ţâru, 4. Luchin, 6. De Nooijer - 16. V. Achim, 99. T. Băluţă, 11. Vână ●-10. I. Hagi, 13. Drăguş, 7. Măţan
Rezerve: 31. Buzbuchi, 9. Voduţ, 17. A Ciobanu, 27. R. Boboc, 91. A. Pitu, 93. A. Artean, 96. Houri

AFC Hermannstadt: 1. Căbuz - 2. Biel Company, 6. C. Pârvulescu, 25. Mijuskovici, 17. Tătar - 67. Antonov, 5. Dâlbea - 7. P. Petrescu, 89. Blănaru, 10. Halkiadakis - 90. G. Rusu
Rezerve: 96. Began, 3. Pamfi le, 4. I Stoica, 9. Tsoumou, 11. Ali Vega, 23. Nkololo, 44. L. Dumitriu

Afla mai multe despre: fc viitorulhermannstadtliga 1gheorghe hagi