VIDEO | FC Viitorul - Dinamo 5-0. Umilinţă totală pentru "câini" la debutul oficial al lui Neagoe. Puştii lui Hagi au făcut spectacol

Farul Constanța

FC Viitorul şi-a continuat sezonul început perfect cu victoria din Supercupa României. Echipa lui Gheorghe Hagi s-a distrat, pe propriul teren, cu Dinamo şi s-a impus cu 5-0 în prima etapă a noului sezon din Liga I.

Derby-ul primei etape din Liga I s-a jucat la o singură poartă. Gabi Iancu a avut nevoie doar de nouă minute pentru a deschide scorul. Jucătorul revenit în această vară la Ovidiu a fost cel mai periculos în prima repriză, în care a mai ratat două ocazii rarisime.

Recitalul "puştilor" lui Hagi a continuat după pauză. La nici trei minute de la ieşirea de la cabine, Ganea a făcut 2-0. În minutul 66, Calcan a făcut 3-0. Nemulţumiţi de rezultat, fanii dinamovişti au intrat în teren. Pauza cauzată de suporteri i-a înrăit şi mai mult pe jucătorii lui Hagi. Imediat după reluarea jocului, Iancu a făcut "dubla" pentru 4-0. După încă un minut, Eric şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor şi a stabilit scorul final, 5-0.

FC Viitorul - Dinamo 5-0
Au marcat: Iancu '9, '69, Ganea '48, Calcan '66, Eric '70

FC Viitorul: Tordai - Mladen, Ţîru, P. Iacob, De Nooijer - Achim, Artean, Houri - G. Iancu, G, Ganea, Al. Măţan
Rezerve: Căbuz - R. Boboc, V. Ghiţă, A. Ciobanu, A. Pitu, Calcan, Eric

Dinamo: Straton - De Moura, Klimavicius, Bejan, R. Grigore - Mrzljak, Răuţă - D. Sorescu, Kevin Bru, R. Moldoveanu - Montini
Rezerve: Piscitelli - D. Ciobotariu, Sin, I. Filip, Mihaiu, D. Popa, Perovic

Min. 70 - GOOOOOOOL FC Viitorul! După un singur minut de la golul lui Iancu, Eric marchează şi el pentru 5-0 cu un şut de la distanţă

Min. 69 - GOOOOOOOL FC Viitorul! Iancu reuşeşte "dubla" din centrarea lui Bradley de Nooijer

INFO: Meciul s-a reluat, după ce a fost întrerupt timp de 24 de minute în urma incidentelor din tribune. Nemulţumiţi de rezultat, suporterii dinamovişti au intrat în teren

Min. 67 - Momente tensionate la Ovidiu. După golul al treilea marcat de FC Viitorul, câţiva suporteri dinamovişti au intrat în teren, nemulţumiţi de evoluţia jucătorilor lui Neagoe (DETALII AICI)

Min. 66 - GOOOOOOOOL FC Viitorul! Calcan înscrie pentru 3-0, după ce şutul său a fost deviat de Klimavicius

Min. 48 - GOOOOOOOOL FC Viitorul! Ganea marchează cu o execuţie superbă din centrarea perfectă a lui Bradley de Nooijer

Min. 27 - Ocazie uriaşă pentru FC Viitorul! După o neatenţie în defensiva dinamoviştilor, George Ganea îi pasează lui Iancu, însă şutul atacantului trece puţin pe lângă poarta lui Straton

Min. 9 - GOOOOOOOOL FC Viitorul! Iancu deschide scorul, după o pasă superbă a lui Ganea

UPDATE | "Eu îmi doresc să fie bine şi sunt convins că va fi bine. Îmi doresc să facem un meci bun în această seară şi sper să obţinem cele trei puncte. Cu siguranţă, îmi doream ca Nistor să fie pe teren în acest meci, dar nu e nicio problemă. În locul său, va intra în teren Bru, un jucător cu mare experienţă, un jucător valoros şi sunt convins că nu se va simţi absenţa lui Dan în această seară" , a spus Eugen Neagoe înainte de meci.

UPDATE | "Este un meci acasă şi vrem să câştigăm. Sperăm să facem un meci bun, este un an lung, dar sperăm să avem reuşite în acest sezon. Eu am încercat să le dau continuitate jucătorilor care ştiu deja relaţiile de joc" , a declarat Gheorghe Hagi înaintea partidei.

FC Viitorul a avut parte de un start de sezon excelent. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi a produs marea surpriză şi a demonstrat că poate fi una dintre echipele care se luptă pentru câştigarea titlului în noul sezon. FC Viitorul a câştigat Supercupa României în faţa campioanei CFR Cluj, graţie golului marcat de Artean.

În acest moment, FC Viitorul traversează o perioadă de tranziţie, iar după plecările lui Ianis Hagi, Tudor Băluţă şi Ionuţ Vînă, "Regele" schimbă liniile şi pregăteşte noi surprize pentru actuala stagiune. De partea cealaltă, Dinamo trece şi ea printr-o perioadă de schimbări. "Câinii" s-au despărţit în această vară de Mircea Rednic, care a fost înlocuit cu Eugen Neagoe, iar lotul a suferit schimbări majore.

Afla mai multe despre: viitoruldinamo